wmodr.pl

INTERWENCJA 7: Bioróżnrodność na gruntach ornych

Urozmaicony krajobraz rolniczy przyczynia się dowzrostu bioróżnorodności, a siedliska marginalne, takie jak pasy kwietne czy ogródki bioróżnorodności są jednymi z najważniejszych elementów zwiększających różnorodność ekosystemów rolniczych. Jako elementy krajobrazu przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności obszarów rolniczych, posiadają duże znaczenie biocenotyczne dla różnych grup organizmów oraz decydują o bogactwie gatunkowym.

Celem interwencji jest wzbogacenie bioróżnorodności i krajobrazu wiejskiego oraz zapewnienie miejsca bytowania oraz bazy pokarmowej dla organizmów pożytecznych, w tym owadów zapylających i ptaków krajobrazu rolniczego.

Interwencja polega na zakładaniu na gruntach ornych i utrzymaniu:

WARIANT 1 - śródpolnych, wieloletnich pasów kwietnych, stanowiących jednocześnie korytarze ekologiczne i ostoje dla wielu gatunków zwierząt

WARIANT 2 - ogródków bioróżnorodności w celu zwiększania bioróżnorodności na terenach wiejskich

 

WARUNKI I WYMOGI JAKIE MUSZĄ ZOSTAĆ SPEŁNIONE

WARIANT 7.1  
Wieloletnie pasy kwietne o szerokości od 3 do 20 m i powierzchni co najmniej 0,1 ha zakładane poprzez wysiew, od 15 sierpnia do 31 października (w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia realizacji zobowiązania) lub od 1 kwietnia do 15 maja (w pierwszym roku realizacji zobowiązania) zalecanej mieszanki nasion:

  • zawierającej co najmniej 8 gatunków roślin określonych w ust. 5 pkt 1 załącznika nr 4 do rozporządzenia, w tym co najmniej 4 gatunków wieloletnich,
  • zawierającej gatunki uprawne, gatunki dziko rosnące, w tym co najmniej jeden dziko rosnące wieloletnie,
  • niezawierającej gatunków niepożądanych w wieloletnich pasach kwietnych.

W pierwszym roku realizacji zobowiązania na pasie kwietnym, udział powierzchniowy roślin z gatunków z rodziny traw, nie może wynosić więcej niż 20%.

W przypadku założenia i utrzymania na gruntach ornych więcej niż jednego pasa kwietnego, odległość między położonymi najbliżej siebie punktami znajdującymi się na granicach tych pasów powinna wynosić co najmniej 50 m.

Kolejnym wymogiem Interwencji jest koszenie 50% powierzchni pasa kwietnego raz w roku w terminie od 1 września do 31 października, przy czym w dwóch kolejnych latach należy pozostawić nieskoszony inny fragment pasa kwietnego. Skoszona biomasa musi być zebrana i usunięta do 14 dni po pokosie.

dopuszcza się podsiew pasa kwietnego w miejscach wypadów roślin gatunkami roślin, które zostały określone w ust. 5 pkt 1 załącznika nr 4 do rozporządzenia, z wyjątkiem gatunków z rodziny traw w przypadku, gdy liczba gatunków w tym pasie kwietnym wynosi mniej niż 4.

W sytuacji rozwoju w obrębie pasa kwietnego roślin gatunków niepożądanych, jest możliwe dodatkowe jednorazowe koszenie przed dniem 1 września powierzchni, na której występują te gatunki z obowiązkiem usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) w terminie do 14 dni po pokosie.

W obrębie pasa kwietnego należy zachować istniejące drzewa i krzewy.

Ponadto na powierzchnni objętej Wariantem 7.1 w obrębie wieloletniego pasa kwietnego zakazuje się: przeorywania, wypasu, stosowania nawozów mineralnych i naturalnych, stosowania osadów ściekowych, stosowania środków ochrony roślin, skłaowania obornika, siana, słomy lub odpadów, wykorzystywania pasów jako dróg dojazdowych oraz pozostawiania maszyn i urządzeń rolniczych. 

Broszura informacyjna - Interwencja 7. Bioróżnorodność na gruntach ornych, Wariant 7.1. Wieloletnie pasy kwietne

 

WARIANT 7.2  
Ogródki bioróżnorodności: założenie i utrzymanie w okresie realizacji zobowiązania ogródka o powierzchni  od 0,1 do 0,5 ha zawierającego co najmniej 15 gatunków roślin (w ramach jednego gatunku dopuszcza się uprawę kilku odmian lub form populacji lub genotypów),przy czym:

  • przynajmniej jeden z uprawianych gatunków roślin to gatunek warzywny i jeden z uprawianych gatunków to gatunek zielarski,
  • przynajmniej 1 z uprawianych gatunków lub odmian są odmianami regionalnymi lub amatorskimi wpisanymi do krajowego rejestru lub odmianami marginalnym z gatunków roślin rolniczych lub gatunkami rzadko uprawianych roślin rolniczych i warzywnych wymienionych w  ust. 3 pkt 2 załącznika nr 4 do rozporządzenia,
  • powierzchnia uprawy któregokolwiek z uprawianych gatunków lub odmian, nie może przekraczać 50% powierzchni ogródka bioróżnorodności.

W przypadku uprawy odmian regionalnych lub amatorskich wpisanych do Krajowego Rejestru lub odmian marginalnych z gatunków roślin rolniczych wymienionych w ust. 3 pkt 1 załącznika nr 4 do rozporządzenia:

  • w pierwszym i czwartym roku uprawy danej odmiany uprawa ta jest prowadzona z wykorzystaniem kwalifikowanego materiału siewnego lub materiału siewnego kategorii standard; w drugim, trzecim i piątym roku realizacji zobowiązania dopuszczalna jest uprawa z materiału uzyskanego ze zbioru w poprzednim roku – w przypadku uprawy roślin jednorocznych i dwuletnich,
  • w pierwszym roku uprawy danej odmiany uprawa ta jest prowadzona z wykorzystaniem kwalifikowalnego materiału siewnego lub materiału siewnego kategorii standard – w przypadku uprawy bylin.

 Uprawy roślin z materiału pozyskanego z kolekcji banku genów, w pierwszym roku uprawy jest zakładana z tego materiału na podstawie protokołu przekazania przez bank genów. 

W kolejnych latach realizacji zobowiązania dopuszcza się zmianę składu gatunkowego lub liczby uprawianych gatunków, przy zachowaniu minimalnej liczby 15 gatunków oraz dodanie nowych odmian lub form (populacji lub genotypów).

W przypadku realizacji zobowiązania w ramach powyższego wariantu rolnik może w gospodarstwie założyć i równocześnie utrzymywać maksymalnie dwa ogródki bioróżnorodności, z wyjątkiem przypadku przejęcia zobowiązania od innego beneficjenta.

Na gruntach objętych wariantem 7.2 w obrębie pasa zakazuje się stosowania herbicydów.

Broszura ​informacyjna​ - ​Interwencja​ 7. ​Bioróżnorodność​ na​ gruntach​ ornych,​ Wariant​ 7.2.​ Ogródki bioróżnorodności

 

JAKIE WSPARCIE MOŻNA OTRZYMAĆ?

Płatności przyznawane są prze okres 5-letniego zobowiązania, corocznie w w formie zryczałtowanej - według stawki wyliczonej na podstawie utraconych dochodów i dodatkowych kosztów, przyznawana do powierzchni gruntu objętego zobowiązaniem.

Stawki płatności:

Wariant 1. Wieloletnie pasy kwietne – 3 501 zł/ha.

Wariant 2. Ogródki bioróżnorodności – 2 342 zł/ha.

 

ŁĄCZENIE INTERWENCJI Z EKOSCHEMATAMI

Interwencję 7. Bioróżnorodność na runtach ornych: Wariant 7.1. Wieloletne pasy kwietne można realizować na jednej powierzchni z ekoschematami:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w zakresie praktyki: Zróżnicowana struktura upraw, z tym że powierzchnia pod założonym pasem kwietnym nie może stanowić jedej z trzech najważniejszych upraw w ramach wymogów tej praktyki  czytaj więcej

nterwencję 7. Bioróżnorodność na runtach ornych: Wariant 7.2. Ogródki bioróżnorodności można realizować na jednej powierzchni z ekoschematami:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w zakresie praktyk:
    - Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe  czytaj więcej
    - Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia  czytaj więcej
    - Zróżnicowna struktura upraw (powierzchnia pod ogródkiem bioróżnorodności nie może stanowić jedej z trzech najważniejszych upraw w ramach wymogów tej praktyki)  czytaj więcej
    - Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie do 12 godzin po jego aplikacji  czytaj więcej
    - Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo  czytaj więcej


Więcej na temat ogólnych zasad przyznawania płatności w ramach Interwencji można dowiedzieć się na stronie ARiMR tutaj >> oraz tutaj >>

Zapraszamy do kontaktu z doświadczoną kadrą doradców rolnośrodowiskowych WMODR w celu sporządzenia dokumentacji o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną. Doradcę znaleźć można nas stronie Ośrodka. Zapoznaj się tutaj >>

 

Opracowanie: Urszula Anculewicz