wmodr.pl

INTERWENCJA 3: Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000

Łąki i pastwiska stanowią specyficzne środowisko życia dla wielu charakterystycznych i nierozerwalnie z nimi związanych, cennych gatunków rośłin i zwierząt. Przywracanie lub utrzymanie tradycyjnego i ekstensywnego użytkowania łąk i pastwisk ma zapobiec zanikowi cennych siedlisk przyrodniczych oraz polepszyć warunki gniazdowania gatunków ptaków związanych z krajobrazem rolniczym.Łąki i pastwiska stanowią specyficzne środowisko życia dla wielu charakterystycznych i nierozerwalnie z nimi związanych, cennych gatunków rośłin i zwierząt. Przywracanie lub utrzymanie tradycyjnego i ekstensywnego użytkowania łąk i pastwisk ma zapobiec zanikowi cennych siedlisk przyrodniczych oraz polepszyć warunki gniazdowania gatunków ptaków związanych z krajobrazem rolniczym.

Celem realizacji Interwencji 3 jest ekstensywne użytkowanie rolnicze na trwałych użytkach zielonych, aby zapobiec zanikaniu łąk i pastwisk bądź przeciwdziałać intensyfikacji rolnictwa, a tym samym zapewnić dogodne warunki bytowania dla wielu cennych siedlisk i gatunków, których występowanie jest uzależnione od prowadzenia działalności rolniczej.

W ramach tej interwencji beneficjenci zobowiązują się do realizacji wymogów związanych z ekstensywnym rolniczym użytkowaniem gruntu, obejmujących w szczególności:

  • stosowanie odpowiedniej liczby pokosów (maksymalnie 2 pokosy),
  • ekstensywny wypas zwierząt (do 1,5 DJP/ha),
  • dostosowanie terminów koszenia/wypasu do potrzeb ochrony przyrody (od 15 czerwca do 30 września).

Płatność w ramach Interwencji przyznawana jest rolnikowi lub zarządcy, jeżeli posiada gospodarstwo rolne położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha, do powierzchni trwałych użytków zielonych położonych na obszarach Natura 2000, na których prowadzone jest ekstensywne użytkowanie rolnicze łąk i pastwisk.

Płatność w ramach Interwencji  jest przyznawana, jeżeli w pierwszym roku realizacji zobowiązania:

  • w planie zadań ochronnych albo planie ochrony ustanowionych dla danego obszaru Natura 2000 lub warstwach cyfrowych opracowanych w ramach monitoringu prowadzonego przez GIOŚ w zakresie występowania dubelta i wodniczki nie wskazano siedliska przyrodniczego lub siedliska lęgowego ptaków objętych pomocą w ramach Interwencji 1. Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000;
  • wymogi określone nie są sprzeczne z działaniami obligatoryjnymi i fakultatywnymi określonymi w planie ochrony lub planie zadań ochronnych ustanowionych dla danego obszaru Natura 2000 w ich brzmieniu obowiązującym w terminie składania wniosku o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej za realizację danego zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

W przypadku sprzeczności działań obligatoryjnych i fakultatywnych zachodzi obowiązek dostarczenia pisemnego potwierdzenia możliwości realizacji zobowiązania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska sprawującego nadzór nad danym obszarem Natura 2000.

Płatność może zostać również przyznana do gruntów położonych poza obszarem Natura 2000, jeżeli te grunty są objęte zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach omawianej Interwencji i zostały wyłączone z obszaru Natura 2000 w trakcie realizacji tego zobowiązania.

 

JAKIE WSPARCIE MOŻNA OTRZYMAĆ?

Płatności są przyznawane corocznie, przez okres 5-letniego zobowiązania, beneficjentom, którzy dobrowolnie przyjmują na siebie zobowiązanie w zakresie danej interwencji lub wariantu. Płatność roczna wypłacana będzie w formie zryczałtowanej - według stawki wyliczonej na podstawie utraconych dochodów i dodatkowych kosztów, przyznawana do powierzchni gruntu objętego zobowiązaniem.

Stawka płatności - 836 zł/ha.

 

ŁĄCZENIE INTERWENCJI Z EKOSCHEMATAMI

Interwencję 3. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000 można realizować na jednej powierzchni z ekoschematami:

  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych czytaj więcej
  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w zakresie praktyki: Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo czytaj więcej

 

Więcej na temat ogólnych zasad przyznawania płatności w ramach Interwencji można dowiedzieć się na stronie ARiMR tutaj >> oraz tutaj >>

Broszura informacyjna – Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne 1, 2, 3

Zapraszamy do kontaktu z doświadczoną kadrą doradców rolnośrodowiskowych WMODR w celu sporządzenia dokumentacji o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną. Doradcę znaleźć można nas stronie Ośrodka. Zapoznaj się tutaj >>

 

 

Opracowanie: Urszula Anculewicz