wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Z życia WMODR >>

Lipiec-sierpień 2024

Trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola
Do 4 lipca br. trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola. Spotkania na polu w każdym powiecie naszego województwa mają na celu umożliwienie rolnikom porównania w warunkach lokalnych, czyli zbliżonych do występujących w ich gospodarstwach, potencjału odmian roślin uprawnych, systemów ochrony roślin i nawożenia. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzają warsztaty na polu oraz wykłady. Doświadczenie organizacji Dni Pola z poprzednich lat pokazało nam, że są to spotkania oczekiwane, głównie z powodu możliwości bezpośredniego kontaktu między osobami zainteresowanymi rozwojem rolnictwa.

Nabory wniosków w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027
Zapraszamy do korzystania z fachowego doradztwa rolniczego w zakresie interwencji Planu Strategicznego WPR, w ramach których prowadzone są aktualnie nabory wniosków oraz z usług sporządzania niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej świadczonych przez pracowników Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego, Oddziału w Olecku i Centrali WMODR:

  • Premie dla młodych rolników – nabór od 19 czerwca do 19 sierpnia 2024 r.
  • Rozwój małych gospodarstw – nabór od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez Ośrodek
Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego - harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego doradcy terenowego. Ośrodek proponuje szkolenia o tematyce dotyczącej, m.in.: integrowanej ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego, żywienia bydła mlecznego, bieżących informacji o naborach wniosków dot. dofinansowania działań w gospodarstwach, rachunkowości rolnej, sprzedaż, rolniczego handlu detalicznego.

Targi agroWARMA odbędą się dniach 7-8 września br. na terenie lądowiska w Gryźlinach
Targi agroWARMA łączą w sobie dwa wydarzenia doradcze: XXX Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” oraz Warmińsko-Mazurską Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Zaprezentowana zostanie szeroka oferta maszyn rolniczych i urządzeń do produkcji żywności. Nie zabraknie roślin, artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych. Nabyć będzie można wyroby regionalne i tradycyjne. Hodowcy z Warmii i Mazur zaprezentują swój dorobek szerokiemu gronu odbiorców. Wystawców prosimy o kontakt z komisarzem wydarzenia, Panem Mirosławem Fesnakiem, tel. 605 098 542. Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ.

Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie
Za nami finał wojewódzki Olimpiady, który odbył się w dniu 5 czerwca br. Młodzi rolnicy zmierzyli się z testem wiedzy oraz zadaniami praktycznymi. W eliminacjach powiatowych wzięło udział 265 uczestników. W finale wojewódzkim – 52 osoby. Zwyciężył Pan Jarosław Deneka z powiatu węgorzewskiego. Gratulujemy tak wysokiego poziomu wiedzy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych. Relacja z Olimpiady znajduje się TUTAJ.

Konkurs Agroliga 2023 - finał w Pałacu Prezydenckim
7 czerwca br. odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu Agroliga 2023. Celem konkursu, od 31 lat, jest wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników i agroprzedsiębiorców. „Polskie rolnictwo, polskie przetwórstwo rolne i spożywcze to obszar, który decyduje w ogromnym stopniu o jednym z sektorów naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim. W kategorii Firma Mistrzem krajowym został Tymbark – MWS Sp. z o.o. Oddział w Olsztynku, powiat olsztyński. Wicemistrzem krajowym w kategorii Rolnik zostali pp. Katarzyna i Daniel Maliccy z Komalw, powiat olsztyński. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!

Pani Małgorzata Razminas, główny specjalista WMODR ds. rolnictwa ekologicznego i działań rolno-środowiskowo-klimatycznych uhonorowana została tytułem Doradca Roku
V edycję ogólnopolskiego konkursu „Doradca Roku” wygrała Pani Małgorzata Razminas, główny specjalista w Dziale Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska WMODR. Konkurs organizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Komisja konkursowa wyłania zwycięzcę zgodnie z regulaminowymi kryteriami oceny, tj.: współpraca z rolnikami, upowszechnianie wiedzy i informacji, opracowanie i koordynacja projektów krajowych i międzynarodowych, doskonalenie własne. Składamy wielkie gratulacje Pani Małgorzacie!!

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik