Rolnictwo ekologiczne jest najbardziej pro-środowiskową metodą produkcji rolnej. Jest to obszar bardzo ważny, ale wymaga on ciągłych zmian w celu zwiększenia udziału tego sektora produkcji. Można śmiało podkreślić, że rolnictwo ekologiczne staje się trendem światowym. Wyraźnie zaznaczyła to Komisja Europejska zarówno w strategii na rzecz bioróżnorodności, jak i strategii Farm to Fork gdzie postawiony został cel osiągnięcia 25% do 2030 roku upraw w Unii Europejskiej w systemie rolnictwa ekologicznego. Jest to bardzo ambitny cel.
Bardzo często podkreśla się dwoistą naturę systemu rolnictwa ekologicznego. Jest to przede wszystkim system wpływający pozytywnie na środowisko naturalne, co z kolei przyczynia się do osiągania szeroko rozumianych korzyści rolnośrodowiskowych. Z drugiej jednak strony rolnictwo ekologiczne jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu na rynku i rosnącą świadomość konsumentów. Po wielkiej fascynacji świata produkcją żywności w warunkach przemysłowych - konsument coraz częściej stwierdza, że tylko żywność powstała w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych spełni jego oczekiwania.
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie spełniając misję edukacyjną realizuje w ramach SIR operację pt. „Rolnictwo ekologiczne – szansa dla rolników i konsumentów województwa warmińsko-mazurskiego”. Realizacja operacji o takiej tematyce jest wynikiem zmian jakie toczą się w ujęciu globalnego przewartościowania świadomości z „mieć” na „być”, nowej polityki odpowiedzialnej za środowisko i klimat, które mają odzwierciedlenie w kreowaniu nowych postaw konsumpcyjnych naszych pokoleń. Rolnictwo ekologiczne, to już nie wizja przyszłości a konsekwentne budowanie nowej rzeczywistości w oparciu o zdrowe uprawy, rodzące zdrowe plony.
Operacja prowadzona jest wielopłaszczyznowo obejmując takie formy jak: audycje TV, szkolenie online, webinarium, szkolenie e-learningowe oraz publikacja. Poniżej prezentujemy pierwsze efekty jej realizacji.
AUDYCJA TV - EKO WIZJA
„Eko Wizja” to nowy program telewizyjny, w którym bierzemy pod lupę temat ekologii. Ta publicystyczna formuła zapewnia szczegółowy wgląd w problematykę oraz wskazuje kierunki rozwoju, stąd nazwa cyklu – Eko Wizja. O nowym podejściu do gospodarki z powołania, szansach jak i zagrożeniach rozmawiają naukowcy, rolnicy oraz eksperci branżowi.
Audycja emitowana była na antenie TVP3 Olsztyn. Obecnie dostępna zarówno na stronie internetowej jak również na kanałach społecznościowych WMODR.
Odcinek nr 1
Rolnictwo ekologiczne
Początki rolnictwa ekologicznego przypadają na lata dwudzieste minionego wieku. W Polsce za prekursora ekologicznego podejścia do roli uważany jest Stanisław Karłowski, który pierwsze takie gospodarstwo założył w 1930 roku wprowadzając tak zwane biodynamiczne metody upraw. Rok temu w Polsce było ich prawie 19 tys. i zajmowały ponad pół miliona hektarów. Najwięcej, bo przeszło 120 tys. na Warmii i Mazurach.
Czym jest rolnictwo ekologiczne? Jak się rozwija produkcja ekologiczna na Warmii i Mazurach i na jakie bariery napotykają rolnicy? Jak zacząć produkcję metodami ekologicznymi i jakie założenia niesie Europejski Zielony Ład? Na te pytania odpowiadali goście Iwony Pacholskiej, dr. hab. Katarzyna Brodzińska (UWM w Olsztynie), Kinga Młyńska (Mikrowarzywa z Warmii) oraz Urszula Anculewicz (WMODR z siedzibą w Olsztynie).
OBEJRZYJ
Odcinek nr 2
Proces certyfikacji
Gospodarowanie zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego rozpoczyna się od momentu dokonania na urzędowym formularzu zgłoszenia podjęcia działalności z takim zakresie. Trzeba to zgłosić w wybranej jednostce certyfikującej. Później czeka rolnika tak zwany okres przestawiania. Jak wygląda cały proces, czy jest on łatwy „do przejścia” i jakie niesie korzyści dla producenta? Na te pytania odpowiadali Urszula Sołtysiak (AGRI+EKO+PLAN Consulting) oraz Marek Szabelski (Piekarnia Cukiernia Szabelski).
OBEJRZYJ
Odcinek nr 3
Kanały dystrybucji
Świadomi konsumenci coraz częściej korzystając z możliwości jakie dają przepisy o rolniczym handlu detalicznym, szukają ekologicznych produktów wprost u producentów. W Polsce modne stały się tez ekobazary. Żywność ekologiczną coraz częściej można znaleźć też na półkach zarówno tych większych jak i mniejszych sklepów.
Zapraszamy do obejrzenia programu, w którym dr hab. inż. Mariola Grzybowska – Brzezińska, prof. UWM (UWM w Olsztynie), Damian Godziński (WMODR z siedzibą w Olsztynie) oraz Piotr Ostaszewski (Ostoja Natury) dyskutowali o pomysłach na budowanie innowacyjnej sieci sprzedaży produktów eko.
OBEJRZYJ
Odcinek nr 4
Ekonomika gospodarstw ekologicznych
Konsumenci w ostatnich latach coraz częściej poszukują produktów ekologicznych. Unia Europejska chętniej dotuje taką produkcję. Jednak liczba eko-gospodarstw w Polsce maleje. Z czego to wynika? Co zrobić by rolnictwo ekologiczne było bardziej atrakcyjne dla producentów żywności? Czy produkcja ekologiczna może być dochodowa? Co warunkuje jej opłacalność – popyt, podaż czy może jednak głównie dopłaty? Z tematem zmierzyli się Grażyna Nachtman (Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB), Dawid Rygielski (rolnik ekologiczny, Samopsza) oraz Hanna Wolińska (PZDR Ostróda).
OBEJRZYJ
Odcinek nr 5
Ekologia w produkcji zwierzęcej w UE i w Polsce - szanse czy zagrożenia
Ekologiczne gospodarstwa najdynamiczniej rozwijają się tam gdzie występują trudne warunki gospodarowania ze względu na walory przyrodnicze. Tak jest na przykład na Warmii i Mazurach. W skali kraju mamy około 16stu tysięcy ekologicznych gospodarstw rolnych. Charakteryzuje je duże rozdrobnienie. Ich średnia wielkość do niewiele ponad 20 ha. I to właśnie ci mniejsi mogą liczyć na największe wsparcie w programach rolnośrodowiskowych.
Czy zwiększenie areału upraw ekologicznych do 25% jest założeniem realnym do spełnienia? Jak ważne jest odpowiednie wsparcie tego rynku? Na czym polega system leśno – pastwiskowy i jak wpływa na poprawię dobrostanu zwierząt? Co może się zmienić w nowej unijnej perspektywie po 2021 roku? Tym zagadnieniom podporządkowany był odcinek. Z Iwoną Pacholską rozmawiali prof. Andrzej Babuchowski (Instytut Innowacji Przemysłu Mleczarskiego), Henryk Kuhn (rolnik ekologiczny, W-MZHK) oraz Maria Suszko (WMODR z siedzibą w Olsztynie).
OBEJRZYJ
SZKOLENIE ONLINE
Zrealizowane 1 grudnia 2020 r. szkolenie w formie nline miało na celu ugruntowanie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego oraz kształtowanie postaw ekologicznych w obszarze klimatu, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Podczas serii prezentacji oraz sesji pytań i odpowiedzi słuchacze mogli poszerzy wiedzę w zakresie:
1. rolnictwa regeneratywnego jako zbioru strategii, narzędzi i praktyk służących naprawie i regeneracji gleby poprzez odbudowę właściwego poziomu materii organicznej;
2. upraw korzystnie wpływających na środowisko i konsumentów;
3. adaptacji rolnictwa do zmian klimatu ze szczególnym uwzględnieniem oszczędnego gospodarowania wodą;
4. oznaczeń geograficznych i jakościowych produktów ekologicznych jako czynników rozwoju lokalnego.
Szczegółowy program szkolenia do pobrania poniżej.
Osoby, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu oraz te, które chciałyby wysłuchać wykładów raz jeszcze zachęcam do obejrzenia nagrania z transmisji na żywo.
OBEJRZYJ
WEBINARIUM
W dniu 15 grudnia 2020 r, odbyło się webinarium, którego głównym założeniem była prezentacja dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań w produkcji metodami ekologicznymi oraz budowanie platformy wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy praktyką, doradztwem, nauką i biznesem.
Podczas serii prezentacji oraz sesji pytań i odpowiedzi zostały przybliżone zagadnienia związane z:
- Siecią na rzecz Innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich;
- transformacją ekologiczną jaka czeka producentów rolnych w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020;
- nowoczesnymi formami sprzedaży i dystrybucji produktów ekologicznych.
Zaprezentowane zostały również dobre praktyki i nowe trendy w rolnictwie ekologicznym a wśród nich m.in.:
- pasywny system irygacji za pomocą wody deszczowej;
- całoroczne pasywne uprawy pod osłonami;
- współczesny park maszyn dla ekologicznej uprawy ziół, lnu i konopii;
- Smart Village czyli rolniczy ekosystem jutra.
Szczegółowy program webinarium do pobrania poniżej
Osoby, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu oraz te, które chciałyby wysłuchać wykładów raz jeszcze zachęcam do obejrzenia nagrania z transmisji na żywo.
OBEJRZYJ
E-LEARNING
Podstawą rolnictwa ekologicznego jest zaniechanie stosowania w procesie produkcji żywności środków chemii rolnej, weterynaryjnej i spożywczej. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów i etapów produkcji – zarówno uprawy roślin, chowu i hodowli zwierząt, jak i przetwórstwa. Rolnik, który decyduje się na uprawę ekologiczną musi spełnić szereg wymogów. Wdrożenie wszystkich zasad i przepisów rolnictwa ekologicznego wymaga od właściciela gospodarstwa wiele trudu. Jednakże eksperci i specjaliści branżowi podkreślają, że to właśnie ta forma prowadzenia produkcji rolnej stanowi ogromną szansę dla polskiego rolnictwa, charakteryzującego się przewagą małych i średnich gospodarstw rodzinnych, którym trudno jest konkurować na rynku przemysłowej produkcji żywności.
Przygotowane dla Państwa szkolenie ma na celu przybliżyć zagadnienia związane z produkcją w systemie rolnictwa ekologicznego, zaznajomić z obowiązującymi przepisami i wymaganiami oraz pomóc w zrozumieniu tendencji zachodzących na globalnym rynku m.in. w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, wg których producent musi stawiać przede wszystkim na jakość produkcji rolnej. Szkolenie uwzględnia również zasady marketingu produktów ekologicznych ich oznakowania oraz zasady sprzedaży bezpośredniej.
Szkolenie składać się będzie z 6 modułów:
Moduł 1: System rolnictwa ekologicznego
Moduł 2: Kontrola i certyfikacja ekologiczna
Moduł 3: Podstawy prawne rolnictwa ekologicznego w świetle prawa UE i prawa polskiego, planowane zmiany po 2020 roku
Moduł 4: Marketing produktów ekologicznych, oznakowanie oraz zasady sprzedaży bezpośredniej
Moduł 5: Ekonomiczne aspekty produkcji ekologicznej
Moduł 6: Innowacje w ekologicznych metodach prowadzenia produkcji rolniczej
REJESTRACJA
PUBLIKACJA
< wkrótce na stronie >