wmodr.pl

Tworzenie grup i organizacji producentów

Tworzenie grup i organizacji producentów

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie w ramach  Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i Planu Operacyjnego na lata 2022-2023 realizuje operację pt. „Tworzenie grup i organizacji producentów”.

W ramach tej operacji w dniu 28 września 2022 planujemy wyjazd studyjny dla producentów rolnych do grupy producentów owoców i warzyw „Wysoka Group” w gminie Rychliki, w powiecie elbląskim.

Planowany wyjazd odbędzie się w ramach operacji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem wyjazdu jest umożliwienie uczestnikom spotkania z członkami funkcjonującej grupy producenckiej i zaobserwowania praktyk dotyczących jej funkcjonowania. Podczas spotkania  zaprezentowane zostaną wykłady tematyczne, które zapewnią transfer wiedzy i jej upowszechnienie oraz zdobycie nowych doświadczeń wśród uczestników operacji poprzez przeprowadzoną dyskusję. Zorganizowanie wyjazdu i spotkania wynika z zaobserwowanej potrzeby upowszechniania aktualnej wiedzy na temat działania grup producentów rolnych. Oczekiwanym efektem operacji jest podwyższenie zakresu wiedzy wśród uczestników wyjazdu w temacie przedsiębiorczości i tworzenia grup, zrzeszeń i organizacji producentów żywności oraz możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów między przybyłymi producentami żywności a doradcami rolniczymi i przedstawicielami świata nauki.

Przygotowane tematy to:

  1. „Grupy producentów rolnych - istota działania i zarządzania nimi (w aspekcie wsparcia finansowego)” – prowadzący dr hab. Katarzyna Brodzińska. Wykład pozwoli uczestnikom wyjazdu poszerzyć wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Będzie poruszony również aspekt zarządzania grupą producentów rolnych.
  2. „Alternatywne gatunki sadownicze do uprawy na Warmii i Mazurach” - prowadzący dr hab. Anna Bieniek UWM. Wykład pozwoli uczestnikom spojrzeć na sadownictwo                z innej perspektywy niż dotychczas i poznać mniej popularne gatunki sadownicze, które również nadają się do uprawy w klimacie Warmii i Mazur. Przedstawione walory                 i sposób uprawy pozwoli na rozpowszechnianie nowych gatunków drzew owocowych wśród rolników. 

Liczymy, że projekt operacji przyczyni się do zawiązania wielopłaszczyznowych partnerstw  oraz wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w produkcji żywności.

Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu: Renata Gazda, tel. 665 890 151, e-mail: r.gazda@w-modr.pl, oraz  strona internetowa: www.wmodr.pl.

Opracowanie: Renata Gazda