wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola – dzisiaj, 05.07.2023, jesteśmy w powiecie bartoszyckim

Data utworzenia: 05-07-2023 ; Data wydarzenia: 05-07-2023

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola – dzisiaj, 05.07.2023, jesteśmy w powiecie bartoszyckim

W powiecie bartoszyckim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola sesją praktyczną i wizytą na demonstracjach, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej.

Dr hab. inż. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zwrócił uwagę na wyraźnie zauważalny na plantacji niedobór wody. Możemy temu przeciwdziałać stosując np. uproszczenia w uprawie roli takie jak system bezorkowy. Ekspert zwrócił też uwagę na płodozmian stosowany przez rolnika. Zastosował on jako przedplon pod pszenicę groch - roślinę bobowatą czyli najlepszy z możliwych przedplonów.

W trakcie wykładu prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski z UWM w Olsztynie zwrócił szczególną uwagę na letnio – jesienną agrotechnikę rzepaku. Przyrodniczo ma ona decydujący wpływ na wysokość plonu rzepaku, ponieważ wpływa na zimowanie roślin, na ich odporność na czynniki stresogenne w okresie wiosennego wzrostu oraz generatywną inicjację plonu już jesienią, a nie wiosną.

Podczas spotkania prelekcję na temat Projektu Spichlerz Północy przedstawił Prezes Zarządu Elewarr Hubert Grzegorczyk. Wskazał on założenia rozbudowy i zwiększenia pojemności przechowalniczych elewatorów zbożowych w północnej części naszego województwa. Aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rolników oraz uzyskać jak najlepsze parametry przechowywanych płodów rolnych budowane są dodatkowe suszarnie i modernizowane urządzenia technologiczne już istniejących magazynów. 


Jutro widzimy się ostatni raz na polach w powiecie lidzbarskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. inż. Tomasz Piechota UP w Poznaniu, a w części teoretycznej temat znaczenia postępu naukowo-technicznego w uprawie zbóż zostanie omówiony przez prof. dr hab. inż. Marek Marks - UWM w Olsztynie.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk