W powiecie bartoszyckim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola sesją praktyczną i wizytą na demonstracjach, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej.
Dr hab. inż. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zwrócił uwagę na wyraźnie zauważalny na plantacji niedobór wody. Możemy temu przeciwdziałać stosując np. uproszczenia w uprawie roli takie jak system bezorkowy. Ekspert zwrócił też uwagę na płodozmian stosowany przez rolnika. Zastosował on jako przedplon pod pszenicę groch - roślinę bobowatą czyli najlepszy z możliwych przedplonów.
W trakcie wykładu prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski z UWM w Olsztynie zwrócił szczególną uwagę na letnio – jesienną agrotechnikę rzepaku. Przyrodniczo ma ona decydujący wpływ na wysokość plonu rzepaku, ponieważ wpływa na zimowanie roślin, na ich odporność na czynniki stresogenne w okresie wiosennego wzrostu oraz generatywną inicjację plonu już jesienią, a nie wiosną.
Podczas spotkania prelekcję na temat Projektu Spichlerz Północy przedstawił Prezes Zarządu Elewarr Hubert Grzegorczyk. Wskazał on założenia rozbudowy i zwiększenia pojemności przechowalniczych elewatorów zbożowych w północnej części naszego województwa. Aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rolników oraz uzyskać jak najlepsze parametry przechowywanych płodów rolnych budowane są dodatkowe suszarnie i modernizowane urządzenia technologiczne już istniejących magazynów.
Jutro widzimy się ostatni raz na polach w powiecie lidzbarskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. inż. Tomasz Piechota UP w Poznaniu, a w części teoretycznej temat znaczenia postępu naukowo-technicznego w uprawie zbóż zostanie omówiony przez prof. dr hab. inż. Marek Marks - UWM w Olsztynie.
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ
Serdecznie zapraszamy!