W powiecie braniewskim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w której uczestnikom przedstawione zostały kryteria doboru odmian zbóż - mgr inż. Artur Szatkowski – UWM w Olsztynie. W tej części spotkania ekspert zwrócił uwagę aby uprawiane gatunki i odmiany dobierać do określonych warunków glebowych i klimatycznych. Np. na glebach słabych lepiej sprawdzają się odmiany wczesne. Z kolei odmiany ościste mają niższe plonowanie na dobrych stanowiskach w porównaniu z bezostnymi. Należy również zwracać uwagę na odmiany cechujące się stabilną liczbą opadania ze względu na długo trwające żniwa czy przekropną pogodę.
Podczas wizyty na demonstracjach uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenżyta ozimego, żyta ozimego i rzepaku ozimego. Analizę stanu fitosanitarnego demonstracji polowych przeprowadził dr hab. inż. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu. Zauważył on istotną rolę zmianowania w agrotechnice zbóż. Wskazał, że choroby grzybowe występujące na plantacji np. fuzaryjna łamliwość podstawy źdźbła, mogą być następstwem niewłaściwego przedplonu.
Do zobaczenia jutro na polach w powiecie bartoszyckim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. inż. Tomasz Piechota, UP w Poznaniu a w części teoretycznej temat wiosennego nawożenia zbóż azotem omówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski – UWM w Olsztynie.
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ
Serdecznie zapraszamy!