W powiecie elbląskim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy wizytą na polu gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej. W części teoretycznej przybliżony został temat ekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania rynku zbóż.
W czasie wizyty na polu mgr. inż. Artur Szatkowski zwracał uwagę, że wybierając odmianę z listy odmian zalecanych musimy zdawać sobie sprawę z korelacji między długością źdźbła a długością korzenia. Odmiany krótkoźdźbłowe mają zazwyczaj również krótszy system korzeniowy. W warunkach suszowych, takich jak tegoroczne, krótki korzeń powodował, że zwłaszcza na słabych glebach rośliny wysychały.
Uwarunkowania kierunków produkcji wiążą się ze zmianami klimatu. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na opady. W tej chwili są one na poziomie 550 mm czyli takie jak w Hiszpanii i Portugalii. Taka skala opadów oznacza, że trzeba kierunki produkcji dostosowywać do tego co obserwujemy na co dzień. Zmienia się również średnia dobowa temperatura w Polsce, także w kierunku tych hiszpańskich. Ma to widoczny wpływ na zwiększenie plonowania roślin ciepłolubnych, wydłużenie okresu wegetacyjnego i pojawienie się patogenów wcześniej nie występujących – zauważa dr hab. inż. Mariola Grzybowska – Brzezińska, prof. UWM
Widzimy się jutro na polach w powiecie braniewskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. inż. Tomasz Piechota, UP w Poznaniu a w części teoretycznej kryteria doboru odmian zbóż omówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski – UWM w Olsztynie.
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ
Serdecznie zapraszamy!