W powiecie ostródzkim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją praktyczną i wizytą na demonstracjach, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenicy jarej. Odwiedziliśmy również plantację słonecznika zlokalizowaną w tym powiecie.
Na plantacji słonecznika zauważalne są uszkodzenia wywołane wcześniej przez mszyce ale ogromna ilość biedronek powoduje, że nie jest to zagrożenie. W uprawie można spotkać też pluskwiaki – chrząszcze wysysające soki z roślin oraz gatunek inwazyjny – wtyk straszek. To nowe zagrożenie w różnych uprawach także ogrodniczych, głównie malin. W sytuacjach stresowych zanieczyszcza otoczenie powodując stratę wartości i jakość plonu – zauważa ekspert dr hab. inż. Paweł Bereś IOR-PIB.
Podczas wykładu prof. dr hab. inż. Bożenę Kordan – UWM w Olsztynie zwróciła uwagę na coraz częściej występującego w uprawach zbożowych łokasia garbatka. Trudno go zauważyć bo żeruje w nocy wyjadając ziarniaki, powodując tzw. szczerbatość kłosa, larwy zaś żerują na młodych siewkach.
Widzimy się w poniedziałek, 3 lipca, na polach w powiecie elbląskim! Mgr inż. Artur Szatkowski – UWM w Olsztynie przeprowadzi warsztat polowy demonstracji a temat ekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania rynku zbóż rozwinie dr hab. inż. Mariola Grzybowska – Brzezińska, prof. UWM.
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ
Serdecznie zapraszamy!