wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola – dzisiaj, 29.06.2023, jesteśmy w powiecie iławskim

Data utworzenia: 29-06-2023 ; Data wydarzenia: 29-06-2023

Trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola – dzisiaj, 29.06.2023, jesteśmy w powiecie iławskim

W powiecie iławskim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w której uczestnikom przedstawiony został temat rolnictwa precyzyjnego, a ochrona roślin przed szkodnikami. Podczas wizyty na demonstracjach uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie rzepaku ozimego, pszenżyta ozimego i jęczmienia jarego.

Istotnym elementem agrotechniki zbóż ozimych jest jesienne zwalczanie mszyc, ponieważ mogą być one wektorem groźnej choroby wirusowe jaką jest żółta karłowatość jęczmienia. A bezpośrednia szkodliwość mszyc polega na tym, że zarówno larwy jak i owady dorosłe uszkadzają rośliny przez wysysanie soków najpierw z liści, pochew liściowych oraz źdźbeł, a w późniejszym etapie rozwoju także z kłosów – prof. dr hab. inż. Bożena Kordan – UWM w Olsztynie.

W czasie wizyty na polu ekspert dr hab. inż. Paweł Bereś IOR-PIB zwrócił uwagę na duży problem z występowaniem chowaczy w rzepaku. Ważnym obowiązkiem rolnika powinno być wystawianie żółtych naczyń w celu określenia nasilenia występowanie tych szkodników. Monitoring żółtych naczyń to najprostszy sposób na kontrolę nalotu szkodników na plantację rzepaku.


Widzimy się jutro na polach w powiecie ostródzkim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. inż. Paweł Bereś IOR-PIB a w części teoretycznej temat presji szkodników w uprawach zbóż i słonecznika zostanie omówiony przez prof. dr hab. inż. Bożenę Kordan – UWM w Olsztynie

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk