W powiecie szczycieńskim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy wizytą na polu gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie kukurydzy.
Co to jest snapping? Zjawisko to nie jest jeszcze znane wielu rolnikom. Jest to okresowa kruchość i łamliwość tkanek kukurydzy. Pojawia się sporadycznie, na niektórych odmianach. Polega na tym, że roślina przez krótki okres czas, ok. 7 dni, traci twardość tkanek. Powoduje to wygięcie się łodygi tuż nad węzłem w poziomie i następnie dalszy jej pionowy wzrost, powstaje wtedy nieodwracalne skrzywienie. Druga opcja to już, niestety, złamanie się łodygi, a to już pełna strata w obsadzie roślin – zwraca uwagę dr hab. inż. Paweł Bereś IOR-PIB.
Dr hab. Marta Damszel, prof. UWM poczas części wykładowej szczegółowo omówiła czynniki kształtujące kondycję zbóż. Zwróciła uwagę, że czynniki takie jak: płodozmian, odpowiedni termin siewu, dobór odmian i uprawa roli ściśle ze sobą korelują i wszystkie razem stanowią podstawę skutecznej ochrony zbóż przed patogenami oraz stresami środowiskowymi.
Do zobaczenia jutro na polach w powiecie iławskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. inż. Paweł Bereś IOR-PIB a w części teoretycznej temat ochrony roślin przed szkodnikami w rolnictwie precyzyjnym przedstawi prof. dr hab. inż. Bożena Kordan UWM w Olsztynie
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ
Serdecznie zapraszamy!