wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 23.06.2023, jesteśmy w powiecie nowomiejskim

Data utworzenia: 23-06-2023 ; Data wydarzenia: 23-06-2023

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 23.06.2023, jesteśmy w powiecie nowomiejskim

W powiecie nowomiejskim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w której uczestnikom przedstawiony został temat opłacalności produkcji roślin paszowych w uprawie strip till - dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska, UWM Olsztyn. W trakcie trwania sesji polowej na polach uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i rzepaku ozimego.

Podczas części teoretycznej o znaczeniu roślin paszowych mówiła dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska, UWM Olsztyn. Wzrost produkcji pasz, w tym także w Polsce, generuje potrzebę większej ilości surowców – szczególnie białka. Rynek rodzimych roślinnych surowców białkowych jest niewielki. W UE ponad 75% zapotrzebowania na białko roślinne pokrywa import śruty sojowej oraz nasion soi, głównie z USA – podkreśla wykładowczyni. 

W czasie wizyty na polu ekspertka prof. dr hab. inż. Bożena Kordan zwróciła uwagę na występowanie na demonstracjach dużego nasilenia owadów pożytecznych. Zarówno organizmy dorosłe jak i larwy. Wśród pożytecznych owadów znajdują się m.in. muchówki z rodziny Syrphidae, które swoim wyglądem przypominają osy. Prowadzą drapieżny tryb życia, polując głównie na mszyce. Samice składają jaja w pobliżu lub w kolonii mszyc, tak, aby wylęgające się larwy miały jak najbliżej do źródła pokarmu.


Widzimy się w poniedziałek 26.06.2023 na polach w powiecie nidzickim! Dr hab. inż. Paweł Bereś, prof. IOR-PIB przeprowadzi warsztat polowy demonstracji a temat wpływ warunków pogodowych i zmian klimatycznych na kształtowanie zdrowotności rozwinie prof. dr hab. Marta Damszel, UWM w Olsztynie.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ 

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk