wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 22.06.2023, jesteśmy w powiecie oleckim

Data utworzenia: 22-06-2023 ; Data wydarzenia: 22-06-2023

Trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 22.06.2023, jesteśmy w powiecie oleckim

W powiecie oleckim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w której uczestnikom przedstawiony został temat racjonalnej produkcji roślin zbożowych w warunkach zmian klimatycznych - dr hab. Jerzy Grabiński, prof. IUNG-PIB. Podczas wizyty na demonstracjach uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie ziemniaka, rzepaku ozimego i pszenicy ozimej.

Srtip till to kompromis pomiędzy uprawą płużną a całkowitym brakiem uprawy. Niestety maszyny do siewu pasowego są bardzo drogie ale rozwiązaniem może być usługowe wykonywanie takich zabiegów – podkreślał podczas swojego wykładu dr hab. Jerzy Grabiński, prof. IUNG-PIB. Z drugie strony technologia strip-till pozwala na lepsze przygotowanie roli do siewu w warunkach niedoboru opadów, terminowe wykonanie siewu czy zmniejszenie strat wody.

W czasie wizyty na polu ekspert dr hab. Janusz Smagacz prof. IUNG-PIB zwrócił uwagę, że zarówno w uprawach konwencjonalnych jak i ekologicznych istotnym jest aby ograniczać występowanie chwastów a nie zwalczać je totalnie. Dzięki temu mamy większą bioróżnorodność a co za tym idzie więcej organizmów pożytecznych i zapylaczy na nich bytujących.


Do zobaczenia jutro na polach w powiecie nowomiejskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi prof. dr hab. inż. Bożena Kordan, UWM Olsztyn a w części teoretycznej temat opłacalności produkcji roślin paszowych w uprawie strip till przedstawi  dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska, UWM Olsztyn.

Szczegółowy program do pobrania TUTAJ

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk