III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie ełckim rozpoczęliśmy sesją praktyczną i wizytą na demonstracjach, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie żyta ozimego, pszenicy jarej i rzepaku ozimego.
Dr hab. Jerzy Grabiński prof. IUNG-PIB podczas wizyty na polu wskazywał na korzyści poplonów. Stosowanie poplonów przynosi rolnikom wymierne i długofalowe korzyści, jeśli dobór roślin na poplon odpowiada cyklowi zmianowania upraw, rodzajowi gleb w gospodarstwie oraz klimatowi, w jakim ono funkcjonuje. Jednak przy niskiej ilości odpadów nie są wskazane, gdyż zabierają wodę z gleby dla następnej rośliny.
Podczas części teoretycznej dr hab. Janusz Smagacz prof. IUNG-PIB zwracał uwagę na zasadnicze elementy integrowanej ochrony roślin. Do jej podstawowych zasady należy zaliczyć m.in.: stosowanie płodozmianu, prawidłowy dobór odmian, właściwy termin siewu i uprawa, zrównoważone nawożenie zgodnie z zasobnością i potrzebami gleby, chemiczne zwalczanie agrofagów, zapewnienie dobrych warunków aż do zbioru plonu.
Do zobaczenia jutro na polach w powiecie oleckim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. Janusz Smagacz prof. IUNG-PIB a w części teoretycznej temat racjonalnej produkcji roślin zbożowych w warunkach zmian klimatycznych przedstawi dr hab. Jerzy Grabiński prof. IUNG-PIB.
Szczegółowy program do pobrania TUTAJ
Serdecznie zapraszamy!