wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 19.06.2023, jesteśmy w powiecie węgorzewskim

Data utworzenia: 19-06-2023 ; Data wydarzenia: 19-06-2023

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 19.06.2023, jesteśmy w powiecie węgorzewskim

W tym tygodniu III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola zaczynamy w powiecie węgorzewskim. Podczas wizyty na polu uczestnicy mogli zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenicy ozimej.

W czasie wizyty na polu ekspert dr hab. Jerzy Grabiński zwrócił uwagę na coraz częściej występujące w naszym rejonie susze. Z racji tego konieczne jest wprowadzenie zabiegów, które korzystnie wpłyną na retencję wody w glebie. Świetnym przykładem takiego działania jest wapnowanie gleb, dobrej jakości wapnem, które wykonywane regularnie skutecznie umożliwia zatrzymanie oraz magazynowanie wody w glebie. Warto również zaznaczyć, że skutecznym sposobem ograniczania parowania wody jest uprawa bezorkowa.

O znaczącej roli próchnicy i jej wpływie na glebę mówił dr hab. Janusz Smagacz. Im więcej próchnicy, tym lepiej, bo 1% jej zawartości w glebie to możliwość zatrzymania ponad 150 t/ha wody. W warunkach niedostatku wody w glebie i powszechnie występującej suszy, dbałość o zawartość materii organicznej i próchnicy w glebie jest szczególnie istotna. 


Do zobaczenia jutro na polach w powiecie gołdapskim. Analizę ekspercką demonstarcji przeprowadzi dr hab. Janusz Smagacz prof. IUNG-PIB a w części teoretycznej temat skutków produkcyjnych i środowiskowych różnych technologii produkcji roślin uprawnych w warunkach zmian klimatycznych przedstawi dr hab. Jerzy Grabiński prof. IUNG-PIB. 

Szczegółowy program do pobrania TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk