wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 16.06.2023, jesteśmy w powiecie giżyckim, następne spotkanie w poniedziałek – 19.06.2023 w powiecie węgorzewskim

Data utworzenia: 16-06-2023 ; Data wydarzenia: 16-06-2023

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 16.06.2023, jesteśmy w powiecie giżyckim,  następne spotkanie w poniedziałek – 19.06.2023 w powiecie węgorzewskim

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie giżyckim rozpoczęliśmy sesją praktyczną i wizytą na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z czynnikami plonotwórczymi w uprawie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego.

Współczesna hodowla roślin idzie w kierunku zmniejszenia znaczenia zimotrwałość i mrozoodporności, ponieważ obecnie zimy są dużo łagodniejsze, jednak nie powinno się o tym zapominać. Epizody występowania kilkudniowych silnych mrozów, bez okrywy śnieżnej, mogą powodować wymarzanie, wypadanie roślin. Hodowcy coraz częściej zwracają uwagę na to jak rośliny radzą sobie z stresem termicznym i wysokim nasłonecznieniem – podkreśla prof. dr hab. inż. Marta Damszel.

W trakcie wykładu prof. dr hab. inż. Bożena Kordan zwracała uwagę na dużą presję mszyc. Liczne ich populacje będących m.in. wektorami (roznosicielami) wirusów roślin zbożowych są aktywne w łanie. Niezwłocznie po stwierdzeniu nawet nielicznych mszyc, należy przystąpić do ich zwalczania. Jest to jedyna możliwość zapobiegania wystąpieniu chorób wirusowych. Na spadzi wydzielonej przez mszyce rozwijają się również grzyby chorobotwórcze co obniża jakość ziarna.


Widzimy się w poniedziałek na polach w powiecie węgorzewskim! Dr hab. Jerzy Grabiński przeprowadzi analizę ekspercką poletek demonstracyjnych a temat rolnictwa precyzyjnego i jego znaczenia w produkcji rolniczej i ochronie środowiska rozwinie dr hab. Janusz Smagacz prof. IUNG – PIB.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ 

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk