W czasie sesji polowej na poletkach demonstracyjnych w powiecie piskim uczestnicy mieli okazję zapoznać się z czynnikami plonotwórczymi w uprawie pszenżyta ozimego i jęczmienia jarego.
Wieści prosto z pola. Prof. dr hab. inż. Marta Damszel wskazuje na widoczną zmienność glebową w tym roku, która jest spowodowana suszą. Niedobór wody daje różne skutki. Susza występując w okresach krytyczny dla zbóż powoduje przerzedzenie wschodów, hamowanie rozwoju, zmniejszanie liczby źdźbeł i kłosów, słabsze wykształcanie kłosa i ziarna m.in. zmniejszenie liczby ziaren w kłosie i powstawanie pustych kłosów, mniejsze plony ziarna i słomy.
W trakcie wykładu prof. dr hab. inż. Renata Marks-Bielska podkreślała co wyróżnia zboża na tle innych grup roślin i dlaczego są one tak chętnie uprawiane. Wśród zalet można wyróżnić m.in. wielokierunkowość wykorzystania ziarna – żywność, pasza, surowiec dla przemysłu oraz słomy – nawóz, pasza, ściółka, kompost, podłoża ogrodnicze, budownictwo. Plusem uprawy zbóż jest bez wątpienia możliwość całkowitego zmechanizowania agrotechniki i procesów przetwórczych.
Widzimy się jutro na polach w powiecie giżyckim! Prof. dr hab. Marta Damszel przeprowadzi analizę ekspercką poletek demonstracyjnych, prof. dr hab. inż. Bożena Kordan przedstawi aktualne problemy w ochronie zbóż przed szkodnikami.
Szczegółowy program znajduje się TUTAJ
Serdecznie zapraszamy!