wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 14.06.2023, jesteśmy w powiecie mrągowskim

Data utworzenia: 14-06-2023 ; Data wydarzenia: 14-06-2023

Trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola - dziś, 14.06.2023, jesteśmy w powiecie mrągowskim

W powiecie mrągowskim Dni Pola rozpoczęliśmy częścią praktyczną na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zastosowaną technologią, programem ochrony, wpływem odmiany, stanowiska oraz metod agrotechnicznych na plonowanie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego. 

W czasie wizyty na polu ekspert mgr inż. Artur Szatkowski zaobserwował piętrowość łanu, co nie wpływa dobrze na plon, ponieważ nie wykształcą się wszystkie ziarniaki. Znając fizjologię rośliny możemy optymalizować warunki wzrostu kształtujące cechy struktury i budowy łanu, które w największym stopniu decydują o plonie i jego jakości.

Dr hab. Stanisław Bielski podczas wykładu podkreślał ważność wprowadzania przyjaznych dla środowiska i człowieka nowoczesnych technologii w produkcji roślinnej. Mają ona na celu wiązanie procesów biologicznych i elementów technicznych w gospodarstwie w taki sposób, by osiągnąć najlepsze efekty ekonomiczne. Uprawa roli w dzisiejszych czasach odgrywa mniejsze znaczenie w kształtowaniu plonu ze względu na dużą dostępność przemysłowych środków produkcji, a większe w oddziaływaniu na środowisko.


Do zobaczenia jutro na polach w powiecie piskim! Prof. dr hab. Marta Damszel przeprowadzi analizę ekspercką poletek demonstracyjnych a temat uproszczeń w wybranych technologiach uprawy zbóż zostanie przedstawiony przez prof. dr hab. inż. Renatę Marks-Bielską.  

Szczegółowy program znajdujesz TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk