wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Z życia WMODR >>

Wrzesień 2023

Wrzesień 2023

Ofiarowanie Chleba Narodowego podczas Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia Bogu za plony
03 września br., Damian Godziński, Dyrektor WMODR, złoży w darze, podczas uroczystej Mszy Świętej Dożynkowej na Jasnej Górze, Chleb Narodowy jako wspólne dzieło Polaków i Polonii. Pomysł Dyrektora WMODR, połączył wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w wysiłku przygotowania tego daru. Zboże pochodziło z każdego województwa naszego kraju oraz miejsc na świecie, z których mieszkająca Polonia włączyła się do tego dzieła. Sól dostarczyła Kopalnia Soli „Wieliczka”, mąkę przygotował Młyn na Kamieniu z Wapnika, a wypieku chleba dokonała Piekarnia Szabelski z Piecek.

WMODR realizuje szkolenia dla rolników i ich domowników w ramach działania PROW 2014-2020 Transfer wiedzy i działalność informacyjna
Tytuł projektu to „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne”. W miesiącach wrzesień-listopad br. Ośrodek przeprowadzi 30 szkoleń. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy w zakresie odtwarzania, ochrony i wzbogacenia ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem poprzez poprawę gospodarski wodnej, w tym nawożenia i stosowania pestycydów. O udział w szkoleniu należy zapytać swojego doradcę terenowego.

Polski e-bazarek – internetowe zakupy u rolnika
„Warmińsko-mazurski e-bazarek” (strona internetowa) oraz „Bazarek WMODR #sprzedam #kupię #oddam” (grupy na facebooku) to narzędzia stworzone i administrowane przez WMODR służące realnemu skróceniu łańcucha dostaw. Bez pośredników producent sprzeda, konsument kupi, chętni wymienią, bądź przekażą produkty. Łatwy dostęp do tych narzędzi możliwy jest przez stronę Ośrodka www.wmodr.pl.

Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego doradcy gminnego. Ośrodek proponuje szkolenia o tematyce dotyczącej, m.in.: integrowanej ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego, żywienia bydła mlecznego, środkach wsparcia produkcji rolnej w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027, rachunkowości rolnej, sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego.

Będziemy dziękować za plony podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich
Specjaliści i doradcy Ośrodka będą uczestniczyć w wojewódzkich obchodach święta rolników w dniu 17 września br. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Dożynki to czas podziękowania za plony, prośby o urodzaj w następnych latach oraz zwieńczenie ciężkich prac polowych. To również doskonała okazja do spotkania się rolników. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska doradczego WMODR.

Za nami targi agroWARMA 2023
Dwudniowa, warmińsko-mazurska strefa rozwoju rolnictwa, skupiła setki wystawców i tysiące zwiedzających. Podsumowanie wydarzeń odbywających się w dniach 26-27 sierpnia br. na terenie lądowiska w Gryźlinach znajduje się TUTAJ.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik