wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Z życia WMODR >>

Lipiec-Sierpień 2023

Lipiec-Sierpień 2023

Trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola
Do 6 lipca br. trwają III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola. Spotkania na polu w każdym powiecie naszego województwa mają na celu umożliwienie rolnikom porównania w warunkach lokalnych, czyli zbliżonych do występujących w ich gospodarstwach, potencjału odmian roślin uprawnych, systemów ochrony roślin i nawożenia. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu prowadzają warsztaty na polu. Doświadczenie organizacji Dni Pola z poprzednich lat pokazało nam, że są to spotkania oczekiwane, głównie z powodu możliwości bezpośredniego kontaktu między osobami zainteresowanymi rozwojem rolnictwa.

Nabory wniosków w ramach PROW na lata 2014-2020 i Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027
Zapraszamy do korzystania z fachowego doradztwa rolniczego w zakresie działań i interwencji programów dla rolnictwa i wsi z udziałem środków Unii Europejskiej, w ramach których prowadzone są aktualnie nabory wniosków oraz z usług sporządzania niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej świadczonych przez pracowników Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego, Oddziału w Olecku i Centrali WMODR.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez Ośrodek
Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego - harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego doradcy terenowego. Ośrodek proponuje szkolenia o tematyce dotyczącej, m.in.: integrowanej ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego, żywienia bydła mlecznego, bieżących informacji o naborach wniosków dot. dofinansowania działań w gospodarstwach, rachunkowości rolnej, sprzedaż, rolniczego handlu detalicznego.

Targi agroWARMA odbędą się dniach 26-27 sierpnia br. na terenie lądowiska w Gryźlinach
Targi agroWARMA łączą w sobie trzy wydarzenia doradcze: XXIX Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”, Warmińsko-Mazurską Wystawę Zwierząt Hodowlanych oraz V Forum Innowacji. Zaprezentowana zostanie szeroka oferta maszyn rolniczych i urządzeń do produkcji żywności. Nie zabraknie roślin, artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych. Nabyć będzie można wyroby regionalne i tradycyjne. Hodowcy z Warmii i Mazur zaprezentują swój dorobek szerokiemu gronu odbiorców. V Forum Innowacji to dwudniowa konferencja poświęcona zagadnieniom bezpieczeństwa pracy rolnika, przekładającego się na bezpieczeństwo konsumenta. Wystawców prosimy o kontakt z komisarzem wydarzenia, Panem Mirosławem Fesnakiem, tel. 605 098 542.

Krajowa Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych
Sieć utworzona została przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w ścisłej współpracy z 16 wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego. Gospodarstwa demonstracyjne, od lat, są dla rolników miejscem zdobywania wiedzy i doświadczenia, szczególnie cennym z uwagi na pokazywanie rozwiązań aktualnych i realnych. W gospodarstwie demonstracyjnym rolnicy mają możliwość poczynienia obserwacji, porównania ze swoimi sposobami gospodarowania, a także wymiany doświadczeń. Tworzona aktualnie strona internetowa – www.gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl – stanowi wykaz gospodarstw wraz z ich charakterystyką. Taka baza ułatwi kontakty oraz pozwoli jednostkom doradztwa rolniczego realizować zadania upowszechnieniowe, szkoleniowe i informacyjne w sposób synergiczny. Koordynatorem sieci na województwo warmińsko-mazurskie jest dr inż. Rodian Pawłowski, tel. 695 550 460. Zapraszamy właścicieli gospodarstw zainteresowanych udziałem w sieci do współpracy.

Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie
Za nami finał wojewódzki Olimpiady, który odbył się w dniu 20 czerwca br. Młodzi rolnicy zmierzyli się z testem wiedzy oraz zadaniami praktycznymi. W eliminacjach powiatowych wzięło udział 238 uczestników. W finale wojewódzkim – 48 osób. Zwyciężył Pan Janusz Juniewicz z powiatu elbląskiego. Gratulujemy tak wysokiego poziomu wiedzy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych. Relacja z Olimpiady znajduje się TUTAJ.

Konkurs Agroliga 2022 - finał w Pałacu Prezydenckim
22 czerwca br. odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu Agroliga 2022. Celem konkursu, od 30 lat, jest wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników i agroprzedsiębiorców. „Jesteście wzorem dla innych” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim. Wicemistrzem krajowym w kategorii Rolnik zostali pp. Marzena i Jacek Szulwic z Groszek, powiat działdowski. W kategorii Firma Wicemistrzem krajowym została Piekarnia-Cukiernia Marek Szabelski z Piecek, powiat mrągowski. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!! Relacja z gali znajduje się ...

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik