WMODR >> O firmie >> Z życia WMODR >>

Czerwiec 2021

Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2021
Zapraszamy w okresie 14 czerwca – 09 lipca br. do udziału w 19 Powiatowych Dniach Pola organizowanych przez Ośrodek. Rolnicy będą mogli porównać potencjał plonowania odmian roślin uprawnych, sposoby ochrony roślin i rodzaje nawożenia. Zakładamy, że wiedza zdobyta podczas spotkań umożliwi rolnikom podejmowanie racjonalnych decyzji, aby wzmocnili oni efektywność produkcji, a poprzez to również swoją konkurencyjność. W programie spotkań planujemy, m.in.: praktyczne sesje na poletkach demonstracyjnych, wykłady przedstawicieli nauki, konsultacje z doradcami. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą Krajowym Dniom Pola 2021 w Minikowie odbywającym się pod hasłem „Europejski Zielony Ład na polach w Polsce”. Spotkajmy się na polu!

14 czerwca    IŁAWA – zboża
15 czerwca    PISZ – zboża
16 czerwca    KĘTRZYN – bobowate
17 czerwca    BRANIEWO – zboża
18 czerwca    GIŻYCKO – zboża
21 czerwca    ELBLĄG – zboża
22 czerwca    OLSZTYN – zboża
23 czerwca    MRĄGOWO – zboża
24 czerwca    WĘGORZEWO – zboża
25 czerwca    DZIAŁDOWO – zboża
28 czerwca    BARTOSZYCE – zboża
29 czerwca    EŁK – zboża
30 czerwca    OSTRÓDA – rośliny paszowe
1 lipca              NOWE MIASTO LUBAWSKIE – zboża paszowe
2 lipca              NIDZICA – kukurydza
6 lipca              LIDZBARK WARMIŃSKI – zboża
7 lipca              GOŁDAP – kukurydza
8 lipca              OLECKO – zboża
9 lipca              SZCZYTNO – kukurydza

Konkursy WMODR:

  • Dobre praktyki prowadzenia działalności pozarolniczej w obiektach z zachowaniem architektury regionalnej -  zdjęcia obiektów będących przedmiotem konkursu należy przesłać do 04 czerwca br.
  • Ogród przyjazny rodzinie i turystom – zdjęcia lub filmy prezentujące ogród będący przedmiotem konkursu należy przesłać do 15 czerwca br.
  • Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie – eliminacje powiatowe odbędą się w terminie czerwiec-wrzesień br. Rozgrywki wojewódzkie planujemy przeprowadzić w Centrum WMODR w Olsztynie w I połowie września br.
  • W kręgu ogniska domowego na Warmii i Mazurach. Osoby, przedmioty, relacje na warmińsko-mazurskiej wsi XX wieku. Opowiadania wybrane – prace konkursowe, w dowolnej formie literackiej, zawierające wspomnienia należy dostarczyć do 30 września br.

Szczegółowe informacje o konkursach (regulaminy, karty zgłoszeń, terminy, adresy) są dostępne na stronie www.wmodr.pl.

Zapraszamy do korzystania z internetowych form przekazywania wiedzy przez WMODR

  • 09 czerwca 2021 r. odbędzie się seminarium online pn. „Dobre praktyki wspólnego działania na obszarach wiejskich – spółdzielnie socjalne, działalności pozarolnicze”. Osobą odpowiedzialną za sprawy merytoryczne spotkania jest Jadwiga Weisbrod, specjalista WMODR, tel. 665 891 872.
  • Kurs e-learningowy „Dziedzictwo kulinarne wsi jako produkt turystyczny regionu” – możliwość skorzystania z kursu w dowolnym czasie, jednak nie później niż do 15 czerwca 2021 r.

Rejestracji zamiaru udziału można dokonać przez stronę internetową Ośrodka.

Do 17 czerwca br. trwa kampania o płatności za rok 2021
Od 15 marca trwa przyjmowanie przez ARiMR wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, ONW, płatności obszarowych PROW oraz płatności dobrostanowych PROW. Pracownicy WMODR udzielają doradztwa dotyczącego wymogów, które należy spełnić, aby płatności otrzymać, a także świadczą usługi wypełnienia wniosków o przedmiotowe płatności. Zapraszamy do kontaktu z doradcami terenowymi w celu omówienia szczegółów współpracy.

XXVII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”
Wydarzenie planujemy zorganizować w dniach 04-05 września 2021 r. Zaprezentowane zostaną, m.in.: nowoczesne ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, a także rośliny i artykuły szkółkarskie, sadownicze i ogrodnicze. Nie zabraknie żywności tradycyjnej i regionalnej, rękodzieła oraz stoisk informacyjno-doradczych instytucji i jednostek działających na rzecz rolnictwa. Komisarzem targów jest Mirosław Fesnak, tel. 605 098 542; e-mail: m.fesnak@w-modr.pl.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik