wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Wieści z PZDR >>

Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych

Data utworzenia: 06-11-2023 ; Data wydarzenia: 19-10-2023 ; Powiat: węgorzewski

Dnia 19.10.2023 rolnicy z powiatu węgorzewskiego uczestniczyli w demonstracji z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Demonstracja odbyła się w miejscowości Kukówko.

Po przybyciu na miejsce wysłuchaliśmy części teoretycznej dotyczącej ras bydła mięsnego i BHP podczas pracy z bydłem, oraz krótkiej charakterystyki gospodarstwa demonstracyjnego, po czym przebrani w odzież ochronną i zdezynfekowani ruszyliśmy na lustrację gospodarstwa. Oglądaliśmy nowoczesne obory wolnostanowiskowe, w których utrzymywane jest stado około 400 sztuk bydła rasy Limousine, mogliśmy zapoznać się z nowoczesnymi technologiami zastosowanymi w gospodarstwie, między innymi z technologią wykorzystywaną do bezstresowego i zdalnego monitorowania zmian masy ciała zwierząt w systemach wolnostanowiskowych.

Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta korzystają z systemu wagowego bez konieczności ich przemieszczania i stresowania. Urządzenie zlokalizowane jest w strefie pojenia zwierząt które musi znajdować się w każdym boksie w którym przebywają zwierzęta. Ważenie następuje w momencie pojawienia się zwierzęcia w strefie pojenia po uprzedniej automatycznej identyfikacji osobnika np. przy użyciu systemu RFID w specjalnie do tego celu zaprojektowanym urządzeniu wagowym.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Źródło: ZD Węgorzewo
Opracowanie: Kinga Latosińska