wmodr.pl

WMODR >> Strona główna >> Artykuł na głównej stronie >>

Krajowe Dni Pola 2023

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - Informacje dla wystawców

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zaprasza Państwa do udziału w czwartych Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023, które odbędą się w dniach 3-5 czerwca 2023 roku w godzinach 9-17 w Sielinku koło Opalenicy. Podmioty zainteresowane wystawieniem się na Krajowych Dniach Pola proszone są o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia oraz wypełnienie karty zgłoszeniowej.

Miejsce imprezy: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego (PZDR) numer 2 z siedzibą w Sielinku, ulica Parkowa 2, 64-330 Opalenica.

Krajowe Dni Pola to największe wydarzenie branżowe w Polsce, które co roku przyciągają dziesiątki tysięcy odwiedzających oraz setki firm branżowych z całej Polski.

Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja Krajowych Dni Pola przyniesie Państwu korzyści. W tym roku po raz pierwszy to ogólnopolskie wydarzenie odbędzie się w Sielinku, gdzie co roku odbywały się regionalne dni pola. W Sielinku od lat dużą popularnością cieszy się kolekcja odmian roślin uprawnych na poletkach, prezentacja nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych czy szeroka oferta środków do produkcji. Mamy nadzieję, że specyfika Krajowych Dni Pola oraz atmosfera będzie okazją do zaprezentowanie własnych produktów oraz uzupełnieniu specjalistycznej wiedzy rolniczej i stworzy możliwości pozyskania nowych klientów, czego serdecznie Państwu życzymy.

Zgłoszenie udziału w Targach

Warunkiem udziału w Targach jest przesłanie zgłoszenia z oryginalnymi pieczątkami i podpisami osób upoważnionych (do pobrania poniżej) na adres: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego numer 2 z siedzibą w Sielinku, ulica Parkowa 2; 64-330 Opalenica oraz dokonanie wpłaty za zamówione stoisko do dnia 5 maja 2022 roku.

Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia jest wysłanie przez organizatora obowiązującej KARTY WJAZDU. Posiadanie KARTY WJAZDU jest warunkiem wjazdu na teren Targów.

Montaż stoisk będzie możliwy od poniedziałku, 29 maja, do piątku, 2 czerwca. 

Uwaga! Brak wjazdu na teren targów w czasie ich trwania!

Likwidacja stoiska oraz opuszczenie terenów wystawowych jest możliwe po zakończeniu targów, to jest po godzinie 17:00.

Wpłaty można dokonać na konto bankowe 31 1130 1088 0001 3152 0620 0003 Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ulica Sieradzka 29, 60-163 Poznań; z dopiskiem Krajowe Dni Pola 2023.

Kontakt oraz dokumenty

Informacji udzielają:

Dokumenty do pobrania:

 


Krajowe Dni Pola – trzy dni atrakcji z wieloma partnerami

Trzydniowe obchody główne, atrakcje dla rolników, mieszkańców wsi i miast, dorosłych oraz dzieci i młodzieży, patronaty honorowe oraz medialne ze strony najważniejszych instytucji i mediów, współpraca z wieloma partnerami – tak w skrócie będą przedstawiały się Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w dniach 3-5 czerwca 2023 roku w Sielinku, koło Opalenicy.

– Krajowe Dni Pola to wyjątkowa impreza, która przyciągnie do Sielinka środowisko i branżę rolniczą z całej Polski. To zarówno szansa, by na własne oczy i na żywo przekonać się jak wygląda nowoczesne rolnictwo, ale również lepiej poznać tradycje polskiej wsi oraz kulturę Wielkopolski. To dla nas niezwykła szansa, by zaprezentować dokonania Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ale jednocześnie ogromne wyzwanie, któremu chcemy podołać – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Wyjątkowi patroni oraz partnerzy Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

O randze wydarzenia świadczyć może między innymi lista instytucji, które objęły wydarzenie swoim patronatem honorowym. Wśród nich jest przede wszystkim Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. 

Ponadto, Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatami honorowymi:

  • Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego,
  • Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka,
  • Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

– To dla nas zaszczyt, że nasze wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi przez tak znamienite osoby oraz instytucje. Świadczy to zarówno o znaczeniu Krajowych Dni Pola, ale również pokazuje, że jest to wydarzenie o skali nie tylko regionalnej, lecz ogólnopolskiej – mówi Jacek Sommerfeld.

Wsparcie wielu partnerów przy Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023

Ponadto, już teraz Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem medialnym kilkunastu największych mediów regionalnych oraz ogólnopolskich mediów branżowych takich jak: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski i portale Nasze Miasto, Top Agrar, Wieści Rolnicze, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, wydawnictwo APRA, portal Farmer.pl, portal Gospodarz.pl oraz Poradnik Gospodarski.

Chociaż organizatorem Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, to wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia głównych partnerów takich jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

– Bez wsparcia naszych partnerów nie bylibyśmy w stanie sami zorganizować Krajowych Dni Pola w takim formacie, w jakim chcemy. Pomoc ze strony instytucji, z którymi dobrze współpracujemy od lat, jest nieoceniona – mówi Jacek Sommerfeld. 

W imprezie będą, w charakterze partnerów, będzie uczestniczyło także wiele innych instytucji takich jak Centrum Doradztwa Rolniczego, wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza, ale także samorządy takie jak powiat grodziski (oraz gminy Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wielichowo i Granowo) czy powiat nowotomyski (w tym gminy Nowy Tomyśl, Opalenica i Miedzichowo).
Ponadto, Krajowe Dni Pola będą także jednym z elementów obchodów 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypada w 2023 roku.

Trzydniowe obchody główne Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

Główne obchody Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 odbędą się w dniach 3-5 czerwca 2023 roku. Uroczyste otwarcie targów odbędzie się w sobotę, 3 czerwca. Przez cały weekend odwiedzający będą mogli zapoznać się z odmianami uprawianymi na poletkach demonstracyjnych WODR, zobaczyć najnowszą ofertę firm związanych z branżą rolniczą oraz przekonać się o innowacjach wykorzystywanych w rolnictwie.

Nieodłącznym elementem targów w Sielinku jest również wystawa zwierząt hodowlanych. Podobnie będzie na Krajowych Dniach Pola. Nie zabraknie także ludowej kultury i tradycji, stoisk kół gospodyń wiejskich oraz występów rozmaitych zespołów muzycznych.

Cały teren wydarzenia podzielony będzie na kilka stref tematycznych:

  • Strefa poletek demonstracyjnych,
  • Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych,
  • Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych,
  • Strefa Innowacje i nauka praktyce,
  • Strefa rozwoju obszarów wiejskich,
  • Strefa ogrodnicza,
  • Strefa energii dla rolnictwa.

Do tego dochodzą jeszcze między innymi inne elementy takie jak aleja pszczelarska, aleja targowa czy aleja poświęcona wielkopolskim samorządom. 

– Zależy nam na tym, by poprzez utworzenie różnorodnych stref tematycznych, zaprezentować odwiedzającym różnorodną tematykę oraz bogatą ofertę tak, by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie – wyjaśnia dyrektor Jacek Sommerfeld.

Dzień dla uczniów na Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023

Specjalnym dniem będzie poniedziałek, 5 czerwca, który zostanie w całości poświęcony uczniom szkół związanych z rolnictwem. Będzie to okazja dla uczniów, by w praktyce przekonać się, jak może wyglądać nowoczesne rolnictwo i wziąć udział w specjalnie przygotowanych lekcjach polowych.

– Młode pokolenie jest naszą przyszłością, dlatego udział uczniów w takich wydarzeniach jest bardzo cenny – nie ma wątpliwości Jacek Sommerfeld.

Obchodom głównym Krajowych Dni Pola będą towarzyszyły rozmaite imprezy w całej Polsce, które będą się odbywały od kwietnia do października. Ponadto, tuż przed obchodami głównymi, 1 oraz 2 czerwca, odbędą się pokazy polowe w Słupi Wielkiej oraz Winnej Górze.


Za niecałe pół roku w Wielkopolsce odbędzie się najważniejsza impreza rolnicza, czyli Krajowe Dni Pola Sielinko 2023. Od miesięcy w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu trwają prace organizacyjne. Jak wyglądają przygotowania do tak dużej imprezy, z kim została podjęta współpraca i czego mogą spodziewać się odwiedzający? Na te oraz inne pytania odpowiedział Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Jesteśmy świadomi tego, że przed nami jeszcze dużo pracy, ale jednocześnie jestem spokojny, że dobrze ją wykonamy, a Krajowe Dni Pola zostaną zorganizowane po wielkopolsku, czyli porządnie i jak najlepiej – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu o przygotowaniach do Krajowych Dni Pola Sielinko 2023, które odbędą się 3-5 czerwca 2023 roku w Wielkopolsce.

Jest Pan spokojny?

Z reguły jestem spokojnym człowiekiem, ale czasami, jak każdy z nas, odczuwam również stres i nerwy. Dlaczego jednak miałbym aktualnie nie być spokojny?

Do Krajowych Dni Pola Sielinko 2023, które organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zostało już tylko nieco ponad pół roku. Wraz z upływem kolejnych miesięcy stres związany z organizacją takiego wydarzenia będzie zapewne coraz większy.

Rzeczywiście, czas płynie nieubłaganie i jesteśmy świadomi tego, że będzie go coraz mniej. Kiedy kilka miesięcy temu zaczęliśmy pierwsze spotkania dotyczące organizacji Krajowych Dni Pola Sielinko 2023, byliśmy świadomi tego, jak wielkie czeka nas wyzwanie. Organizacja takiego wydarzenia jest dla nas zaszczytem i cieszymy się z tego, że w przyszłym roku będziemy gościli środowisko rolnicze z całej Polski, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to również wielki wysiłek organizacyjny. Na szczęście pracownicy WODR to bardzo doświadczony i sprawdzony zespół, który niejednokrotnie poradził sobie z wieloma różnorodnymi zadaniami i wyzwaniami. Dlatego jestem przekonany i spokojny o to, że tym razem również damy radę, a Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 okażą się dużym sukcesem. Zwłaszcza, że przygotowania do nich już trwają.

W takim razie, na jakim etapie są przygotowania?

Wraz z upływem czasu udaje nam się ustalać oraz dopinać coraz więcej kwestii, ale przed nami jeszcze wiele pracy. Na ten moment uzyskaliśmy patronaty honorowe nad wydarzeniem ze strony Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ponadto, pozyskujemy patronaty medialne, partnerów oraz wystawców, którzy chcieliby zaprezentować się na Krajowych Dniach Pola. Jednocześnie wciąż trwają prace nad dokładnym programem wydarzenia, gdyż zarys ogólny tego, co chcemy zaprezentować jest już gotowy.

Organizacja takiego wydarzenia to duży wysiłek finansowy?

Niewątpliwie, Krajowe Dni Pola to impreza, która wymaga większych nakładów finansowych niż organizacja tradycyjnych, corocznych targów w Sielinku. Dlatego staramy się pozyskać jak największą liczbę sponsorów, abyśmy byli w stanie zapewnić organizację wydarzenia na jak najwyższym poziomie. Jednocześnie zapraszam wszystkie podmioty zainteresowane ewentualnym sponsoringiem Krajowych Dni Pola do kontaktu z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Jesteśmy świadomi tego, że oprócz środków własnych, konieczne będzie także wsparcie ze źródła zewnętrznego.

Skoro organizacja Krajowych Dni Pola jest tak dużym wyzwaniem, to należy się spodziewać, że sama impreza będzie jeszcze bardziej wyjątkowa niż dotychczasowe targi w Sielinku?

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Na Krajowe Dni Pola planujemy większą liczbę atrakcji dla odwiedzających, zarówno dla rolników, mieszkańców obszarów wiejskich, ale także dla mieszkańców okolicznych miast i miasteczek. Krajowe Dni Pola, oprócz tego, że są kierowane przede wszystkim do środowiska rolniczego, to także impreza, która ma na celu pokazanie mieszkańcom miast, jak wygląda polska wieś, jej tradycja, kultura i zwyczaje. Dlatego organizując to wydarzenie chcemy na nie zaprosić zarówno mieszkańców wsi, jak i miast, a jednocześnie zagwarantować, by każdy odnalazł coś dla siebie.

Czego w takim razie możemy spodziewać się na Krajowych Dniach Pola w Sielinku?

Jednym z najważniejszym elementów tego wydarzenia będzie oczywiście kolekcja około 400 gatunków roślin uprawnych na poletkach demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje, jest ono poświęcone przede wszystkim uprawom na polach, dlatego też nasi specjaliści z Sielinka już od kilku tygodni ciężko pracują, aby jak najlepiej przygotować poletka demonstracyjne na to wydarzenie.

Hasłem Krajowych Dni Pola w 2023 roku jest „Rolnictwo innowacyjne”. Czy to oznacza, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu będzie stawiał na promocję jak największej liczby innowacji w rolnictwie?

Dokładnie taki jest nasz cel. Hasło „Rolnictwo innowacyjne” bardzo dobrze wpisuje się w naszą politykę promowania i pokazywania nowoczesnego rolnictwa. Jako WODR, od lat uczestniczymy w różnorodnych projektach mających na celu cyfryzację polskiego rolnictwa oraz wdrażanie do niego nowatorskich rozwiązań. Wystarczy wspomnieć między innymi o utworzeniu platformy doradczej eDWIN. Innym przykładem takich działań ze strony WODR jest uruchomienie usługi Poldrony, która zakłada wykorzystanie dronów do ochrony kukurydzy przed omacnicą prosowianką. Aktualnie pracujemy także nad projektem dotyczącym sztucznej inteligencji w rolnictwie. Te wszystkie rozwiązania, a także więcej, będziemy chcieli zaprezentować podczas Krajowych Dni Pola 2023. Do udziału w imprezie zapraszamy także inne podmioty oraz instytucje zajmujące się wdrażaniem innowacji w rolnictwie, dzięki czemu oferta dla odwiedzających będzie bardzo bogata.

To wszystko będzie możliwe do zobaczenia w Strefie innowacji?

Jak najbardziej. Cały teren Krajowych Dni Pola zostanie podzielony na kilka stref tematycznych, a jedną z nich będzie właśnie Strefa innowacji, w której planujemy zademonstrować, jak nowoczesne technologie wkraczają do rolnictwa oraz, co najważniejsze, jak mogą wspomagać rolników w codziennej pracy.

Jakie jeszcze strefy tematyczne są planowane podczas Krajowych Dni Pola?

Zależy nam na różnorodności oraz zademonstrowaniu rozmaitych aspektów dotyczących rolnictwa, w tym na przykład odnawialnych źródeł energii, które odgrywają coraz istotniejszą rolę. Temu będzie służyła Strefa Energii Odnawialnej. Ponadto, chcemy zaakcentować także kwestie dotyczące ogrodnictwa, co będzie możliwe w Strefie Ogrodnictwa. Nie zabraknie także Kół Gospodyń Wiejskich, występów lokalnych zespołów folklorystycznych oraz stoisk, na których będzie można poznać tradycję wielkopolskiej wsi. To wszystko będzie odbywało się w Strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Natomiast w Strefie Nauka Praktyce będzie można przekonać się jak można wykorzystywać w sposób praktyczny w rolnictwie wiedzę teoretyczną pochodzącą z nauki. Do tego dojdzie także Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych, gdzie znajdą się stoiska różnorodnych firm związanych z branżą rolniczą. Oczywiście nie można także zapomnieć o Strefie Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

Wystawa zwierząt to nieodłączny element targów w Sielinku, ale po raz pierwszy pojawi się na Krajowych Dniach Pola.

Zgadza się, o ile co roku odwiedzający mogli oglądać wystawę zwierząt na targach w Sielinku, o tyle nie było jej podczas dotychczasowych Krajowych Dni Pola, które były organizowane przez Kujawsko-Pomorski oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pod tym względem proponujemy na Krajowych Dniach Pola pewną nowość. Osoby, które regularnie odwiedzają targi w Sielinku, organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, są już przyzwyczajone do tego, że jednym z elementów wydarzenia jest także wystawa zwierząt. Nie wyobrażamy sobie, by nie było jej także na Krajowych Dniach Pola, zwłaszcza że wystawa co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających. Niejednokrotnie jest to też okazja dla dzieci, by na żywo zobaczyć różne gatunki zwierząt.

Jakie jeszcze będą nowości na przyszłorocznych Krajowych Dniach Pola?

Zależy nam bardzo mocno na podkreśleniu roli i znaczenia lokalnych samorządów, położonych niedaleko Sielinka. Dlatego też utworzymy specjalną aleję o nazwie „Wielkopolskie Fyrtle”, w której okoliczne samorządy będą mogły zaprezentować się przed tysiącami odwiedzających. I tak na przykład na stoisku gminy Rakoniewice będzie można dowiedzieć się o Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa, gmina Nowy Tomyśl zapewne zaprezentuje wyroby z wikliny, a gmina Wielichowo może pochwalić się tamtejszym Świętem Pieczarki. Jak widać, samorządy z okolic Sielinka są bogate w różnorodne święta oraz atrakcje turystyczne, które będzie można bliżej poznać. Zależy nam na tym, by Krajowe Dni Pola były okazją do poznania Wielkopolski, jej atrakcji turystycznych oraz historii i kultury. Dlatego zapraszamy do współpracy instytucje związane z kulturą, tradycją i historią regionu. Nowością będzie także położenie większego nacisku na ogrodnictwo niż miało to miejsce dotychczas. Krajowe Dni Pola będą okazją, by zobaczyć to, co najlepsze w Wielkopolsce.

Główne obchody Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 zaplanowane są w dniach 3-5 czerwca. Ostatni z nich to dzień przeznaczony dla szkół. W praktyce na czym będzie on polegał?

Tego dnia poszczególne instytucje, instytuty oraz firmy będą mogły zaprezentować się przed tysiącami uczniów szkół rolniczych z całej Polski. Mając na uwadze troskę o przyszłość polskiego rolnictwa, pragniemy zachęcić młodzież do aktywnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Uczestnictwo młodzieży w Krajowych Dniach Pola będzie okazją, by uczniowie zapoznali się z nowoczesnym rolnictwem, poznali najnowsze rozwiązania cyfryzacyjne, zgłębili tematykę dotyczącą nawodnień oraz wzięli udział w różnorodnych pokazach.

Czy WODR jest w kontakcie z organizatorami poprzednich edycji Krajowych Dni Pola i korzystacie z ich doświadczeń?

Oczywiście, utrzymujemy bliski kontakt zarówno z Kujawsko-Pomorskim, jak i Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i bardzo chętnie korzystamy z doświadczeń obu ośrodków. Ponadto, część naszych pracowników uczestniczyła w Krajowych Dniach Pola organizowanych przez oba te ośrodki. Wiedza i informacje, które uzyskujemy od naszych Kolegów z innych ośrodków są bezcenne i znacząco pomagają nam w naszych pracach. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję za każde wsparcie, które otrzymujemy od Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Czy WODR współpracuje także z innymi partnerami przy organizacji tego wydarzenia? 

Współpracujemy z wieloma różnymi podmiotami, które będą uczestniczyły w Krajowych Dniach Pola oraz wspierają nas w organizacji. Duże podziękowania oraz słowa uznania należą się również instytucjom naukowym takim jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. To jedni z naszych głównych partnerów, którzy znacząco nas wspierają. Tuż przed głównymi obchodami Krajowych Dni Pola, w dniach 1-2 czerwca, na terenach COBORU w Słupi Wielkiej oraz IOR w Winnej Górze odbędą się imprezy towarzyszące w postaci pokazów polowych i krótkich wykładów. Ponadto, trzeba także pamiętać o dużym udziale w imprezie ze strony Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego.

Kolejne miesiące oznaczają będą dla pracowników WODR okresem jeszcze bardziej wytężonej pracy?

Jesteśmy świadomi tego, że przed nami jeszcze dużo pracy, ale jednocześnie jestem spokojny, że dobrze ją wykonamy, a Krajowe Dni Pola zostaną zorganizowane po wielkopolsku, czyli porządnie i jak najlepiej. Już teraz zachęcam wszystkich do wizyty w Wielkopolsce na tym wydarzeniu. Do zobaczenia w weekend 3-5 czerwca 2023 roku w Sielinku, koło Opalenicy, na Krajowych Dniach Pola 2023.