15 marca rozpoczął się termin składania wniosków o przyznanie płatności:
- bezpośrednich
- rolno-środowiskowo-klimatycznych (więcej tutaj >>)
- ekologicznych (więcej tutaj >>)
- dobrostanowych (więcej tutaj >>)
Od ubiegłego roku rolnicy nie otrzymują spersonalizowanych wniosków w formie papierowej. Wnioski można składać jedynie elektronicznie za pomocą Aplikacji eWniosekPlus.
W tym roku nie ma dużych, istotnych zmian w zasadach wypełniania wniosków – dochodzi jedna płatność - Uzupełniająca Płatność Podstawowa. Płatność ta przyznawana będzie do następujących rodzajów roślin uprawianych w plonie głównym:
- zboża,
- rośliny oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik i soja,
- rośliny wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny,
- rośliny strączkowe – wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita,
- rośliny strączkowe pastewne,
- len włóknisty i oleisty,
- konopie włókniste,
- rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany, których gatunki są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia,
- rośliny motylkowate drobnonasienne,
- rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych,
- trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy,
- mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone.
W ramach tej płatności nie będzie obowiązywał limit powierzchni i do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową. Rolnik powinien we wniosku o przyznanie płatności zaznaczyć pole dotyczące wnioskowania o tę płatność.
Zasady ubiegania się o pozostałe płatności pozostają bez zmian.
Warto jeszcze wspomnieć i uczulić, że grunty rolne, do których rolnicy starają się o płatności muszą pozostawać w dobrej kulturze rolnej. Ponadto, rolnik ubiegający się o płatności w ramach wsparcia bezpośredniego, musi posiadać prawo do użytkowania tych gruntów, czyli tytuł własności, albo umowę dzierżawy.
W innym razie Agencja może odmówić przyznania płatności, a nawet zastosować kary administracyjne.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2022 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach PROW (dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatyczne, oraz premii w ramach działania zalesieniowego).
Decyzja jest wynikiem trudnych warunków ekonomicznych, wywołanych dużym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej.
Zmiany do tych wniosków także można składać dłużej – do 15 czerwca 2022 r. Stosowne rozporządzenie zostało podpisane i oczekuje na publikację.
Wnioski będzie można składać również do 25 dni kalendarzowych po terminie, tj. do 27 czerwca 2022 r. (ponieważ 25-26 czerwca przypadają w sobotę i niedzielę). Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.
Pracownicy Ośrodka sporządzają wszystkie wymienione wyżej wnioski. Zapraszamy do umówienia się na wizytę i rozmowę z doradcami.