wmodr.pl

WMODR >> Informacje branżowe >> SIR >> Operacje własne SIR >> Rok 2022 >>

Agroleśnictwo – innowacyjne podejście do produkcji w małych gospodarstwach rolnych

W dniach 20-23 czerwca 2022 grupa 28 uczestników wzięła udział w wyjazdowym seminarium  pt. "Agroleśnictwo – innowacyjne podejście do produkcji  w małych gospodarstwach rolnych” realizowany w ramach dwuletniego programu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022–2023 w zakresie sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). 

Wyjazd cieszył się   bardzo dużym zainteresowaniem. wzięli w nim udział doradcy i specjaliści WMODR, rolnicy, którzy nie mieli jeszcze wiedzy na temat Agroleśnictwa, a którzy wiedzieli że ta gałąź rolnictwa to szansa na dywersyfikację produkcji  i usług,  a także  na możliwość wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w małych rodzinnych gospodarstwach rolnych.  Byli również  przedstawiciele UWM i  szkół  rolniczych, którzy po powrocie z wyjazdu będą upowszechniać  wiedzę o agroleśnictwie.

 

Seminarium wyjazdowe  - to cztery intensywne dni praktyki i  nauki. Program wyjazdu został ułożony w taki sposób aby uczestnicy mogli pozyskać wiedze w sposób usystematyzowany i dostępny.

Pierwszy dzień to wykłady połączone z dyskusją, zajęcia na których uczestnicy na nowo lub od początku dowiedzieli się o idei agroleśnictwa, bo to  nie  tylko sposób uprawy ale i idea, którą w skrócie można przedstawić jednym stwierdzeniem – zrównoważony rozwój, to także  zapewnienie dostawy żywności wysokiej jakości, czyli takiej która po pierwsze potrafi zwiększać zyski gospodarstwa rolnego, co szczególnie istotne jest dla niewielkich producentów rolnych działających niejednokrotnie na skraju opłacalności ekonomicznej,  z drugiej - pozwalający łagodzić zmiany klimatyczne czyli takie, które widzimy obecnie już z własnych okiem i możemy zaobserwować, czyli np. suszę, a wystarczy wyjść na niejeden polski rynek, gdzie zalewa nas beton, brak drzew to brak cienia, brak cienia to podwyższona temperatura a co z tym związane szybkie i nadmierne parowanie wilgoci. W systemie agroleśnym natomiast drzewa   integralną część upraw. Pomiędzy rzędami drzew uprawia się ziemniaki, cebulę lub trawy dla zwierząt hodowlanych. Same drzewa nie tylko rodzą owoce, ale także zapewniają cień i ochronę rosnącym pod nimi warzywom.

 Drugi dzień to warsztaty  w  ECO - FARM w Sosnówce, w gospodarstwie rolnym, które zajmuje powierzchnię 12,5 ha i jest położone w Dolinie Zielawy w województwie lubelskim – regionie słynącym z tradycji uprawy ziół. Pod okiem Panią Barbary Baj-Wójtowicz, czyli inicjatorki przestawiania gospodarstw na system agroleśny w Polsce, uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć ideę agroleśnictwa na własne oczy.

Kolejne doświadczenie, to  wizyta  połączona z warsztatami w  obiekcie Kraina Rumianku  - zajmującym się m.in. uprawą i przetwórstwem ziół, w którym grupa dowiedziała się o innowacyjnym podejściu  do produkcji i przetwórstwa w małych gospodarstwach rolnych. Wizyta miały być przykładem, w jaki sposób w małych gospodarstwie ekologicznym można pogodzić prowadzenie uprawy wraz z usługami, które przynoszą dodatkowe dochody dla posiadaczy nawet niewielkich areałów rolnych. Działalność edukacyjno – wypoczynkowa prowadzona jest od 2006 roku, w którą  włączane są przede wszystkim osoby mieszkające w okolicznych miejscowościach.

Trzeci dzień to to wykłady połączone z warsztatami oraz  wizyta w typowym gospodarstwie ekologicznym, gdzie w czasie dyskusji z właścicielami, grupa mogła skonfrontować swoje obawy, oczekiwania wobec upraw ekologicznych. Podczas pobytu na polach, a byliśmy w czasie kiedy truskawki królowały na polskich stołach, organoleptycznie uczestnicy mogli przekonać się do smaku, zapachu, wyglądu tych owoców z gospodarstwa ekologicznego.  Dyskutowano również  o twardych, ekonomicznych  argumentach gospodarowania ekologicznego.

 

Trzeci dzień to to wykłady połączone z warsztatami oraz wizyta w typowym gospodarstwie ekologicznym, gdzie w czasie dyskusji z właścicielami, grupa mogła skonfrontować swoje obawy, oczekiwania wobec upraw ekologicznych. Podczas pobytu na polach, a byliśmy w czasie kiedy truskawki królowały na polskich stołach, organoleptycznie uczestnicy mogli przekonać się do smaku, zapachu, ba wyglądu tych owoców z gospodarstwa ekologicznego.   twarde ekonomiczne argumenty na rzecz gospodarowania ekologicznego.

Ostatni dzień to głównie warsztaty i praca w niewielkich grupach. Przygotowane  i omawiane projekty ukazały podstawowe cele systemów agroleśnictwa, czyli zmaksymalizowania korzyści ekonomicznych i ekologicznych oraz doboru gatunków do siedliska, przygotowania stanowiska glebowego, zwiększenia pojemności wodnej pola oraz ilości węgla w glebie, zasad projektowania upraw alejowych. Warsztaty były zarazem podsumowaniem, usystematyzowaniem wiedzy zdobytej podczas wyjazdu.

 

Opracowanie: Radosław Skudlarz