wmodr.pl

WMODR >> Informacje branżowe >> SIR >> Operacje własne SIR >> Rok 2022 >>

Podsumowanie warsztatów pn. „Kobieta przedsiębiorcza to kobieta działająca”

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach dwuletniego planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie
i obszarach wiejskich.

Celem operacji był transfer wiedzy i innowacji, a także dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości kobiet działających na rzecz wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Adresatkami warsztatów były kobiety z terenów wiejskich regionu Warmii i Mazur, z których wiele aktywnie działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i lokalnych społeczności. Panie biorące udział w spotkaniu były doskonałym przykładem na to, że można być kobietą przedsiębiorczą, kreatywną i mocno zaangażowaną w realizację różnych zadań. To kobiety, które nie tylko zajmują się domem, rodziną, ale również, i to z powodzeniem, prowadzą gospodarstwa rolne, udzielają się społecznie, a niektóre z nich piastują funkcje sołtysek czy radnych. Sprawdzają się w różnych dziedzinach życia i znajdują czas na aktywność nakierowaną na rozwój wsi i jej mieszkańców.

Udział w warsztatach Pani Marii Sikorskiej, prezeski Stowarzyszenia Liderki Innowacji i dziennikarki telewizyjnej, autorki programu „Z klimatem i z pasją”, która wprowadziła uczestniczki w tematykę związaną z przedsiębiorczością kobiet, spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem i dużym zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet podejmuje się bowiem zarządzania swoim „biznesem”, w tym między innymi prowadzenia gospodarstw rolnych, co zostało podkreślone w trakcie warsztatów. Panie uczestniczące w spotkaniu miały okazję poznać szereg innowacyjnych sposobów i narzędzi pomocnych w prowadzeniu różnych form działalności, dzięki którym można odnieść sukces w biznesie. Wdrażanie innowacji jest warunkiem efektywnego rozwoju każdej działalności.

W trakcie wykładu Pani Marii Sikorskiej, zostały przedstawione różne tematy z zakresu przedsiębiorczości. Uczestniczki warsztatów dowiedziały się między innymi, jak ważnym zagadnieniem jest budowanie marki adekwatnie do prowadzonej przez siebie działalności, a także poznały możliwe do stosowania metody w biznesie, których celem jest wzrost atrakcyjności i rozpoznawalności marki, jej produktów oraz komunikatów. Jak się okazuje, jednym z najważniejszych czynników wpływających pozytywnie na budowanie marki, jest szczerość w działaniu, gdyż dzięki odpowiedniej komunikacji z odbiorcami jest się w stanie przekonać potencjalnych klientów i zdobyć ich zaufanie. W trakcie spotkania uczestniczki poznały również jak wielką siłę, w szczególności w prowadzeniu działalności, ma – w dzisiejszych czasach – internet. To narzędzie zrewolucjonizowało funkcjonowanie różnych form przedsiębiorczości na rynku. Bez niego niemożliwym staje się obecnie dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Jest to miejsce, w którym, dzięki dobrze przedstawionej ofercie, można przekazać wszelkie niezbędne informacje pozwalające na zdobycie klientów i utrzymanie ich zainteresowania. Uczestniczki warsztatów poznały także narzędzia, których celem jest promocja lokalnego dziedzictwa, produktów czy też turystyki wiejskiej. Odpowiednio zaplanowany marketing jest kluczem do zwiększenia rozpoznawalności produktu, a tym samym wzrostu zainteresowania nim wśród odbiorców.

Ponadto, podczas spotkania, omówione zostały także tzw. kanały sprzedaży, poprzez które, można osiągnąć wysokie wyniki w oferowaniu i sprzedaży wytworzonych produktów. I tu z pomocą przychodzi wspomniany wcześniej internet, choć to niejedyny sposób na dotarcie do dużej liczby klientów. Przykładem kanałów sprzedaży umożliwiających oferowanie produktów są także wszelkiego rodzaju wydarzenia promocyjne, takie jak targi, kiermasze czy festyny. Takie wydarzenia dają możliwość bezpośredniego kontaktu z odbiorcą, co może mieć duży wpływ na zainteresowanie produktem i jego producentem, a w konsekwencji na wzrost sprzedaży.

Zrealizowana w formie warsztatów operacja przyczyniła się do promocji kobiet-liderek wsi wdrażających innowacje na różnych płaszczyznach działalności, a tym samym wzmocnienia ich pozycji w społeczeństwie. Ponadto, stała się miejscem wymiany doświadczeń, pomysłów, inicjatyw wprowadzających innowacje, a także nawiązania współpracy. Rola kobiet w rolnictwie staje się przecież zagadnieniem cieszącym się coraz większą popularnością, dlatego też, wychodząc na przeciw oczekiwaniom, Ośrodek postanowił zorganizować warsztaty tematyczne, aby jeszcze lepiej przygotować kobiety-liderki wsi do wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rzecz wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich.

Ostatnim punktem programu warsztatów były wystąpienia zaproszonych Pań socjolożek – dr Katarzyny Krzywickiej-Zdunek i Doroty Peretiatkowicz, które w oryginalny sposób pokazały uczestniczkom spotkania jak znaleźć sposób na nawiązanie pozytywnych relacji kobieta – mężczyzna, z odniesieniem do życia na wsi. W tej części spotkania Panie miały okazję do wyrażenia opinii na ten temat i podzielenia się swoimi uwagami dotyczącymi wzajemnych relacji męsko-damskich.

Uczestniczki były bardzo zainteresowane poruszaną tematyką, zwłaszcza, że wiele z nich już jakiś, mniejszy bądź większy, sukces odniosły albo chcą go dopiero osiągnąć. Podziękowania od uczestniczek za udział w spotkaniu i ożywione rozmowy podczas przerw – w kuluarach – mówią same za siebie, świadczą o bardzo pozytywnym odbiorze.

Opracowanie: Monika Hodór