wmodr.pl

WMODR >> Informacje branżowe >> SIR >> Operacje własne SIR >> Rok 2021 >>

„Innowacyjne rozwiązania w agrotechnice ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych maszyn rolniczych”

„Innowacyjne rozwiązania w agrotechnice ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych maszyn rolniczych”

W dn. 7-8 lutego 2020r. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, przy współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, zorganizował w Ostródzie konferencję naukową adresowaną do rolników, mieszkańców obszarów wiejskich, przedstawicieli doradztwa rolniczego,  pracowników firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Jej głównym tematem były  „Innowacyjne rozwiązania w agrotechnice ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych maszyn rolniczych”. Wykłady poprowadzili naukowcy z uczelni i instytutów rolniczych: Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Politechniki Koszalińskiej.

W konferencji, która rozpoczęła się w przededniu wystawy Mazurskie AGRO SHOW, wzięło udział blisko 200 rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, a jej zwieńczeniem było spotkanie, drugiego dnia konferencji, z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem  Ardanowskim, podczas którego rolnicy mieli okazję do dyskusji i zadawania pytań ministrowi.

Głównym celem realizacji operacji w formie wspomnianej konferencji było zapoznanie uczestników oraz ugruntowanie ich wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań w uprawie i wykorzystanie ich w praktyce. Przyczyniło się to do ułatwienia transferu wiedzy, nawiązania kontaktów, współpracy pomiędzy rolnikami, doradcami a firmami oferującymi innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa. Towarzysząca temu wydarzeniu prezentacja maszyn rolniczych poszerzyła wiedzę uczestników konferencji w zakresie efektywnego nawożenia i racjonalnej ochrony chemicznej. Stworzyło to nowy model współpracy między producentami a odbiorcami, nie tylko oparty na sprzedaży bezpośredniej konkretnych maszyn i urządzeń ale przede wszystkim wynikający z rzeczywistej potrzeby rolnika, wzbogaconej odpowiednią wiedzą i podpartej profesjonalnym doradztwem.

Przedmiotowa operacja dała także możliwość do tworzenie nowych oraz podtrzymania dotychczas funkcjonujących sieci kontaktów pomiędzy odbiorcami projektu oraz pozostałymi zainteresowanymi wdrażaniem innowacji w rolnictwie precyzyjnym. Postęp technologiczny współczesnego rolnictwa jest na tyle intensywny, że producentom rolnym coraz trudniej znaleźć odpowiednie rozwiązania, które pozwoliłyby na optymalizację prowadzonej produkcji. Realizowana operacja przyczyniła się do poszerzenia wiedzy rolników nt. dostępnych technologii i rozwiązań możliwych do zastosowania lub wykorzystania we własnych gospodarstwach. Oprócz nowości w sektorze maszyn ważne jest uwzględnianie nowoczesnych metod agrotechniki, które pozwolą na zrównoważoną produkcję, która będzie bezpieczna dla środowiska, jak i dla konsumentów. Realizacja tej operacji jest także ważnym elementem modernizacji współczesnego rolnictwa i wprowadzenia zagadnień, które swą tematyka obejmują rolnictwo precyzyjne oraz przyszłościowe Rolnictwo 4.0.

Opracowanie: Agnieszka Jankowska