wmodr.pl

WMODR >> Informacje branżowe >> SIR >> Operacje własne SIR >> Lokalne Partnerstwa ds. Wody >>

LPW EŁK

LPW EŁK

CHROŃMY WODĘ DO NIE WIADOMO NA ILE NAM JEJ WYSTARCZY!
WODA JEST POTRZEBNA DO ŻYCIA.

Jezioro Ełckie ulokowane w centrum historycznej stolicy Mazur jest główną atrakcją wszelkich form wypoczynku i rekreacji stanowiąc jednocześnie wizytówkę miasta Ełk i całego powiatu ełckiego. Niestety położenie akwenu sprawia, że trafiają do niego zanieczyszczenia, których źródłem jest nie tylko miasto ale również pola uprawne oraz tereny rekreacyjne. Władze miasta podjęły działania służące neutralizowania negatywnego wpływu na wodę i środowisko wodne związków azotu i fosforu. Jakie przyniosły one efekty w ratowaniu jeziornej flory i fauny? W jaki sposób samorząd kreuje gospodarką retencyjną w powiecie ełckim? Jak w te starania włączają się rolnicy? Czy wszystkie grupy społeczne są świadome prognoz dotyczących dostępności wody w niedalekiej perspektywie? Jaki obraz rysuje nam przyszłość?

OBEJRZYJ

 


WYKŁAD: Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa na obszarach wiejskich – rozwiązania technologiczne przyjazne środowisku

Podejmowane działania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej coraz częściej skupiają się na zamianach technologicznych, organizacyjnych i społecznych wykorzystując przy tym lokalne możliwości i zmierzają w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zarządzania i planowania środowiskowego zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Na terenach z zabudową rozproszoną lub relatywnie zwartą oddaloną od istniejącej sieci kanalizacyjnej, wówczas gdy koszty budowy są nieopłacalne, gromadzenie ścieków w zbiornikach bezodpływowych (tzw. szambach) i ich wywóz taborem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków jest drogi, a zimą w niektórych rejonach bywa niemożliwy, więc z pomocą przychodzi natura. Hydrofitowe oczyszczalnie ścieków, bo o nich mowa, są obiektami technologicznie przyjaznymi środowisku. Ich przeznaczeniem jest usuwanie zanieczyszczeń ze źródeł obszarowych, punktowych, odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych. Spośród wielu zalet takich oczyszczalni warto przytoczyć, chociażby odporność na zmienne obciążenie hydrauliczne, konkurencyjne koszty w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, w okresie wegetacyjnym transpiracja wody 4-8 mm H2O/d, naturalny wygląd umożliwiający wkomponowanie się w krajobraz wiejski, brak powstawania wtórnych osadów ściekowych, skuteczne usuwanie zawiesiny ogólnej, materii organicznej, związków biogennych i refrakcyjnych, prosta obsługa i eksploatacja. Mogą pełnić także funkcję zbiorników retencyjnych. Oczyszczona woda może zostać wykorzystana, chociażby do zabiegów agrotechnicznych, nawadniania pól czy ogrodów. System poprawnie uruchomiony może działać efektywnie przez lata bez większego udziału człowieka.

O podstawach technologii oraz płynących korzyściach z jej stosowania dowiedzieć się można z wykładu pani Izabelli Kłodowskiej pn. "Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa na obszarach wiejskich – rozwiązania technologiczne przyjazne środowisku”.

PREZENTACJA Z WYKŁADU

 


FOTOGRAMETRIA I TELEDETEKCJA - BADANIE I ANALIZA WYNIKÓW

Fotogrametia jest dziedziną nauk technicznych zajmującą się pozyskiwaniem, przekształcaniem, prezentacją i gromadzeniem informacji (ilościowych i jakościowych) dotyczących danego terenu na podstawie zsdjęć fotogrametrycznych lub ich reprezentacji cyfrowych. Uzyskane zdjęcia satelitarne o różnej rozdzielczości przestrzennej, spektralnej oraz radiometrycznej umożliwiają pozyskanie informacji o charakterze przestrzennym, które mogą być interpretowane w sposób bezpośredni lub mogą być wykorzystane w procesach modelowania matematycznego. Dane takie mogą pozytywnie wpływać w szczególności na planowanie prac w rolnictwie gdyż na ich podstawie można określić m.in. klasy pokrycia i użytkowania terenu, strukturę upraw czy kondycję roślinności. Dane teledetekcyjne moga posłużyć również do wyznaczania stref erozji powierzchniowej, stref spadku powierzchniowego, badania jakości wód oraz wyznaczania granic zlewni. Jak się przedstawiają wyniki badań reprezentacyjnego gospodarstwa rolnego na terenie powiatu ełckiego?

RAPORT Z BADANIA

 


WIELOLETNI PLAN DZIAŁANIA LPW POWIATU EŁCKIEGO

W Polsce pomimo umiarkowanego klimatu generalnie sprzyjającego funkcjonowaniu rolnictwa, występowały w przeszłości i nadal występują powodzie, podtopienia i susze. Te zjawiska występują z coraz większą częstotliwością i intensywnością. W związku z tym nasilają się problemy gospodarowania wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Jak można zauważyć dotyczą one dostępności do odpowiednich urządzeń infrastruktury technicznej (w odpowiedniej ilości i czasie) oraz rosnącego wpływu rolnictwa na zasoby ilościowe i jakościowe wód powierzchniowych i podziemnych. Mając ten fakt na uwadze za jeden z głównych elementów racjonalnego gospodarowania zasobami wody należy uznać jakość i dostępność infrastruktury, jej stan techniczny dostosowany do współczesnych wymagań, w tym związanych z ochroną środowiska, a co ważne poszukiwanie nowych rozwiązań, w tym opartych na założeniach tzw. zielono-błękitnej infrastruktury.

Opracowany przez zespół ekspercki UWM w Olsztynie Wieloletni Plan Działania LPW powiatu ełckiego w obszerny i dokładny sposób analizuje sytuację przyrodniczą występującą na omawianym obszarze oraz wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności ożywionych i nieożywionych elementów środowiska. Autorzy starają się przybliżyć najbardziej istotne zagadnienia z obszaru gospodarki wodą oraz dać odpowiedź na pytania:

  • Jak kształtuje się układ hydrograficzny na terenie powiatu ełckiego?
  • Jaka jest zdolność gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywanie ich w środowisku biotycznym i abiotycznym na terenie powiatu ełckiego?
  • Jakie warunki do poboru wód podziemnych występują w powiecie?
  • W której klasie podatności gleb na suszę znajduje się powiat ełcki? A może jest to obszar zasobny w tak pożądane dyspozycyjne wody podziemne?

Dokument stanowi swoistą diagnozę sytuacji powiatu gdzie wspólnie z przedstawicielami rolników, leśników, jednostek samorządu terytorialnego oraz doradztwa zostały zdiagnozowane problemy, potrzeby i oczekiwania dotyczące racjonalnej gospodarki wodą w powiecie ełckim. Otwiera to możliwość do podejmowania działań strategicznych mających szansę realnego oddziaływania na procesy zrównoważonego gospodarowania wodą.

WIELOLETNI PLAN DZIALANIA

 


 

Opracowanie: Urszula Anculewicz