wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XXVI Jesiennych Targów Rolniczych "Wszystko dla rolnictwa" 7-8.09.2019 r.

W dniach 7-8 września na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta szósta odsłona targów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu.

Targi Rolnicze, od wielu lat stanowią doskonałą okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń i zdobywania wiedzy z zakresu nowych technologii rolniczych wśród rolników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Są również miejscem popularyzowania innowacji w rolnictwie oraz zdobywania inspiracji w podejmowaniu nowych wyzwań w kreowaniu trendów służących poprawie warunków życia na terenach wiejskich oraz podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez bezpośredni kontakt wystawców, producentów i konsumentów.

W leśnej scenerii bogatą ofertę zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się blisko 175 wystawców z całej Polski, których ofertę, mimo kapryśnej aury, zobaczyło około 20 000 zwiedzających. Na targach zaprezentowany został szeroki asortyment nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Można było kupić krzewy ozdobne i owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiego wachlarza rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, które w ostatnich latach znajdują zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczną i cieplną.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych, jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe, przedmioty zdobione metodą decoupage czy wyroby z wikliny.

Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb – wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. W dbałości o bezpieczeństwo kupujących sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez sanepid czy też inspektora weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających Targi, były prezentowane  podczas przeglądu źrebiąt ras zimnokrwistych źrebaki wraz z matkami, zwierzęta futerkowe i ptactwo ozdobne oraz pokaz sprzętu wykorzystywanego przez 4. Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Pierwszemu dniu targów towarzyszył konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów” organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. „Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. W konkursie wzięło udział 10 Kół Gospodyń Wiejskich z naszego województwa. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich „Luba” w Lubajnach z potrawą: Luba mazurska czyli rolada ziemniaczana z sosem kurkowym. KGW „Luba” będzie reprezentowało województwo warmińsko- mazurskie w finale konkursu „Bitwa Regionów”, który odbędzie się pod koniec września podczas Targów „Smaki Regionów” w Poznaniu. Na zwycięzców półfinałów i finałów czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze Koło zostanie uhonorowane Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Drugiego dnia targów producenci żywności z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego zrzeszeni pod hasłem „Polska smakuje” zaprezentowali najwyższej jakości produkty spożywcze. Głównym komunikatem „Polska smakuje” jest jasny i czytelny przekaz, że żywność wytwarzana w ramach systemów jakości żywności i posiadająca stosowne, uznawane przez MRiRW certyfikaty, spełnia najwyższe parametry jakościowe, sanitarne, a także smakowe.

Miłośnicy drobiu, a w szczególności gęsiny mogli wziąć udział w pokazach kulinarnych i degustacji piersi z gęsiny przygotowanej metodą sous-vide, zorganizowanych przez Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi.

Czas spędzony na Targach umilały występy artystyczne, m.in. zespołów ludowych „Jezioranie” i „Baby Ruśkie + 2 Promile”, solistek ze Studia Wokalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście i zespołu „Czarny Ortalion”.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce: P.P.H.U. Mirtrans za profesjonalne przygotowanie bogatej oferty ciągników i maszyn rolniczych, w tym za prezentację nowinek ułatwiających pracę na roli;

II miejsce: Krzysztof Nojszewski za różnorodną ofertę produktów pochodzenia pszczelego, za fachowe porady oraz możliwość degustacji wszystkich   sprzedawanych produktów;

III miejsce: Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Sobczak za profesjonalną ekspozycję sprzedawanych roślin i bogaty asortyment drzewek ozdobnych piennych w formach szczepionych (wierzba, róża, brzoza)  iglaków.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla firmy Centrum Ogrodnicze Zieleń Bogusławscy  Sp. J. za prezentację funkcjonalności samobieżnej kosiarki Club Cadet z bogatym wyposażeniem i zaawansowanym oprogramowaniem sterownika, która ułatwia pielęgnację przydomowych trawników (do 1000 m2).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy serdecznie wszystkim wystawcom i zwiedzającym XXVI  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Najbliższa okazja już wiosną, kiedy odbędą się XII Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.

Opracowanie: Mirosław Fesnak