wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XI Wiosennych Targów Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach” 27-28.04.2019 r.

Bogata oferta gospodarstw szkółkarskich oraz producentów zabudowy i aranżacji ogrodów dopełnione misternie wykonanymi wyrobami rękodzielniczymi, swojskim jedzeniem a wszystko opatrzone iście piknikową atmosferą. To zaledwie część z licznych atrakcji jakie czekały na odwiedzających tegoroczną edycję Wiosennych Targów Ogrodniczych.

Miłośników ogrodów nie wstrzymały w pracach chłodne noce i rześkie poranki. Pogodne dni wybudziły nas z zimowego snu. Budząca się do życia natura wyzwoliła nową energię i chęci do działania.

W dniach 27-28 kwietnia, na terenie Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się kolejne Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”. Była to już jedenasta odsłona wydarzenia, które rozpoczyna kalendarz imprez plenerowych w regionie i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i mieszkańców Olsztyna i okolic a nawet całego województwa. Tysiące zwiedzających dowodzą tego, iż Targi stały się doskonałą alternatywą ciekawie spędzonego czasu dla całej rodziny.

W leśnej scenerii, u progu nowego sezonu działkowego i ogrodowego zaprezentowano bogatą gamę drzewek i krzewów owocowych, do tego rozmaitych bylin, roślin ozdobnych, rabatowych
i balkonowych oraz ziół i rozsad warzywniczych. Liczni kupujący cieszyli się z różnorodności
i zachwalali dobrą jakość sadzonek, co przekładało się również na zadowolenie wystawców. Oferta została wzbogacona o wiele gatunków i odmian sukulentów, które cieszyły się niebywałą popularnością. Uzupełnieniem dla szerokiego wachlarza roślin były nawozy i środki ochrony roślin. A kropką nad i w aranżacji zielonej przestrzeni była oferta producentów maszyn i urządzeń oraz mebli i ozdób ogrodowych.

Miłośnicy rękodzieła i rzemiosła artystycznego mogli nabyć albo przynajmniej nacieszyć oko misternie wykonanymi robótkami na szydełku i drutach, wyrobami krawieckimi, ręcznie robioną biżuterią czy przedmiotami wykonanymi metodą decoupage. Dopełnieniem i oddaniem charakteru Targów były pokazy rękodzielnicze, które wzbudzały niemałe zainteresowanie.

Na głównym dziedzińcu przed budynkiem Ośrodka unosił się fantastyczny zapach świeżego pieczywa, wędzonego mięsa i aromatycznych ziół. To wszystko za sprawą obecności przetwórców rolno-spożywczych z producentami żywności regionalnej i tradycyjnej na czele. Mocny akcent tego sektora świadczy o dużej popularności smaków regionalnych i niesłabnącym zapotrzebowaniu na nisko przetworzoną żywność wśród konsumentów. Można było rozsmakować się m.in. w domowych wędlinach, smalczyku ze skwarkami, chlebie pieczonym na zakwasie, serach korycińskich, naturalnych miodach, słodkich łakociach i wielu innych przysmakach. Przysmaki regionu prezentowane były również przez Koła Gospodyń Wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego.
Elementem, który inspirował odwiedzających do współdziałania była strefa pokazowo- warsztatowa. Rozbudzenie wyobraźni i kreatywność były myślą przewodnią warsztatów i pokazów z serii „Bądź bohaterem swojego ogrodu”, gdzie zaprezentowano renowację mebli i przedmiotów w ogrodzie oraz drobne prace stolarskie, które można wykonać samemu. Prelekcje na scenie targowej oraz liczne konsultacje udzielano w pokazie prawidłowego cięcia drzew i krzewów owocowych oraz „Zaproś zioła do swojej kuchni”. Była również możliwość zasięgnięcia porady z zasad aranżacji tarasów przydomowych i balkonów oraz skorzystania z indywidualnych konsultacji i wspólnych zakupów ze specjalistą. Szczególne zainteresowanie wzbudziły warsztaty z serii „Wiszące ogrody” gdzie własnoręcznie zwiedzający projektowali- sadzili rośliny w różnych kombinacjach. Na stoisku Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej możliwe było bezpłatne badanie ph w próbkach gleb z ogrodów działkowych i przydomowych.

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych gościach Targów. Z myślą o nich przygotowaliśmy pełną gier i zabaw wioskę dziecięcą gdzie jedną z atrakcji były warsztaty z programowania i matematyki w świecie popularnej gry Minecraft, przygotowane przez Akademię Małego Programisty. Miłośnicy zwierząt uczestniczyli w wyjątkowym pokazie ogierów ras zimnokrwistych w sezonie 2019 oraz wystawie zwierząt futerkowych, ptactwa ozdobnego i gołębi rasowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas Targów można było skorzystać z doradztwa świadczonego przez przedstawicieli licznych instytucji i organizacji działających na rzecz rolnictwa w tym również specjalistów z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Pomysłowością wykazały się również szkoły rolnicze, które swoją obecnością na Targach zachęcały do podjęcia edukacji w jednej z nich.

Jesteśmy przekonani, iż fantastyczna pogoda, niebagatelny asortyment oraz ciekawy program nadały Targom sielski, rodzinny charakter zapewniając wiele satysfakcji i świetną zabawę.


Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce:

  • Tratwy Nogat – Edyta, za ciekawą ofertę drewnianych desek do krojenia i serwowania produktów oraz interesującą aranżację stoiska.

II miejsce:

  • Pracownia Rękodzieła Asi – Kwiaciarnia Joanna Langowska, za różnorodną ofertę produktów rękodzielniczych takich jak : maskotki, mydła glicerynowe z naturalnych składników

III miejsce:

  • PHU Skalar Karolina Polańska-Czaja, za bogaty asortyment ryb do stawów oraz oczek wodnych pochodzących z polskich hodowli.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” firmie Gospodarstwo Ogrodnicze Olga i Marcin Dąbrowscy z Wipsowa, za szeroki wachlarz bylin, traw ozdobnych i turzyc, a także szeroką ofertę paproci ogrodowych i ziół oraz fachowe doradztwo.

Laureatom raz jeszcze serdecznie gratulujemy życząc wielu sukcesów!
 
Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile podczas XI  Wiosennych Targach Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach”. Już dzisiaj zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Ośrodek. Najbliższa okazja już we wrześniu. W dniach 7-8 września 2019 r. zapraszamy na XXVI Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”.

Do zobaczenia na za rok na Wiosennych Targach Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach”!

Pełna relacja fotograficzna z przebiegu wydarzenia w zakładce "Multimedia / Galeria zdjęć".

Opracowanie: Magdalena Pusz