wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XIII Wiosennych Targów Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach” 22-23.04.2023 r.

XIII Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach” to impreza, która stała się jakże ważnym punktem na mapie imprez, nie tylko typowo handlowych, ale i kulturalnych dla mieszkańców Olsztyna i całego województwa warmińsko-mazurskiego. To festiwal targowy, który dla wielu firm prezentujących swoje wyroby jest pierwszym punktem wpisywanym w kalendarz speców od marketingu, fachowców od sprzedaży. Wszak jest to pierwsze w roku tak wielkie spotkanie wszystkich tych, którzy mają do zaoferowania swoje towary i usługi i tych, którzy chcą dokonać zakupów.

Jak co roku największym zainteresowaniem cieszył się sektor z roślinami ogrodowymi i balkonowymi. 22-23 kwietnia 2023 r. to tak naprawdę pierwszy tak ciepły weekend w Olsztynie, wiele osób czekało na kupno roślin do swoich ogrodów. I targi przy ulicy Jagiellońskiej 91 okazały się strzałem w 10-tkę, bo właśnie tu można było kupić rośliny najwyższej jakości, wyprodukowane przez polskich producentów i, jak głosiła jedna z informacji przy stoisku, do ceny roślin nie trzeba było doliczać ceny fachowej i specjalistycznej porady, te były gratisowe. I kupujący korzystali z tej promocji, na stoiskach trwały intensywne rozmowy na tematy ogrodnicze, specjaliści sprzedający wyhodowane przez siebie rośliny dzielili się swoją fachową wiedzą, na każde pytanie można było uzyskać odpowiedź i to jest atut targów organizowanych przez Ośrodek, możliwość kupna i zdobycia wiedzy.

Ale wiosenne targi to nie tylko rośliny, to również sektor z przetwórstwem, gdzie na ponad 50 stoiskach można było spróbować i kupić najwyższej jakości żywność i napoje, to sektor rękodzieła, na którym kupujący mogli zdobyć oryginalne wyroby, od ręcznie robionych toreb, ekologicznych świec zapachowych, po biżuterię, niepowtarzalne egzemplarze ceramiki;  od ręcznie wykonanych akcesoriów dla zwierząt, po własnoręcznie wykonane obrazy przez artystów.

Nowością tegoroczną była oferta skierowana dla pełnoletnich odwiedzających, czyli sektor pod nazwa WINNI SMAKU, gdzie można było spróbować i zakupić wina gronowe z polskich winnic. Większość odwiedzających ten sektor była zadziwiona różnorodnością oferty jak i miejsc, z których przyjechali winiarze. Wszak województwo warmińsko-mazurskie nie kojarzy się z winoroślami. W czasie targów, odwiedzili nas producenci z województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Strefa WINNI SMAKU podbiła serca i wzbudzała ciekawość uczestników, dlatego pozostanie z nami już na stałe.

Przez dwa dni na scenie koncertowej swój repertuar prezentowały znane zespoły folkowe, pop’owe ,czy rockowe.

Targi to tradycyjnie konkursy dla wystawców. W tym roku komisja pod przewodnictwem Ewy Janowiak podczas pierwszego dnia imprezy dokonała przeglądu i oceny wszystkich stoisk w poszczególnych sektorach.
Podczas wyboru najlepszego stoiska brano pod uwagę:

- wygląd stoiska,

- pomysłowość,

- sposób prezentowania produktów.

Komisja przyznała tytuł „Hit Targów” Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie za symulator rolnictwa precyzyjnego, wykorzystywany w ofercie edukacyjnej.

Komisja przyznała również tytuł „Najładniejsze stoisko”:

        I miejsce:

 Zuli Miodosytnia Warmińska, za różnorodną i bogatą ofertę miodów sesyjnych i miodów pitnych warzonych na ekologicznych miodach z rodzimej pasieki w miodosytni warmińskiej.

         II miejsce:

Marzena Staśko, za tradycyjne metody wytwarzania serów kozich i oryginalne receptury stosowane przy ich produkcji.  Marka „Anielskie Wzgórza”.

         III miejsce:

„Hope” Joanna Dziedzic, za oryginalne rękodzieło galanteryjne tworzone z naturalnych materiałów jak len, bawełna papier, korek.

Zwierzęta hodowlane, m.in.: owce, kozy, króliki i oczywiście konie ras zimnokrwistych przyciągnęły na sektor zwierząt nie tylko dorosłych miłośników zwierząt, ale i tych najmłodszych, dla których możliwość zobaczenia tych zwierząt na żywo była nie lada atrakcją.

Najmłodsi i trochę starsi goście targów mieli również możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych na sektorze z atrakcjami dla dzieci. Ogromne dmuchańce, euro-banji, dmuchany escape-room  i inne atrakcje czekały na spragnionych zabawy na świeżym powietrzu.

Sektor pn. Instytucje, które pod swoje skrzydła przyjął nie tylko jednostki ściśle związane z rolnictwem, stał się miejscem, w którym odwiedzający targi mogli zrobić pomiar poziom cukru we krwi i pomiar ciśnienia krwi, a także wykonać badanie spirometrii. Wyniki badań były na miejscu skonsultowane z lekarzem specjalistą. Badanie spirometryczne jest podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie chorób obturacyjnych. Wykonywanie spirometrii pozwala na wczesną diagnostykę obturacji i szybkie rozpoznanie POCHP lub ocenę ciężkości astmy. W czasie badania była oceniana objętość i pojemność płuc i przepływy powietrza w drogach oddechowych. Za możliwość tych badań odpowiadało Warmińsko–Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.

XIII Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach” odwiedziło rotacyjnie ok. 25 tys. osób. Jest to niezaprzeczalny dowód, że nasze targi corocznie otwierające sezon ogrodniczy są cenione, wyczekiwane i potrzebne. Zaspokajają potrzeby, zarówno ogrodników, jak i rodzin, które spędzają czas w otoczeniu lasu, korzystając z atrakcji strefy dziecięcej i lokalnych smakołyków.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym, jak i kontrahentom, rękodzielnikom i artystom, twórcom tradycyjnych wyrobów garmażeryjnych, pszczelarzom. Wszystkim, którzy zaprezentowali swoje wyroby i usługi.

 

Opracowanie: Radosław Skudlarz