wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XXVIII Jesiennych Targów Rolniczych "Wszystko dla rolnictwa" 3-4.09.2022 r.

W dniach 3-4 września br. odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta ósma odsłona targów, które po raz pierwszy odbyły się w nowej lokalizacji - na terenie Lądowiska w Gryźlinach. Równolegle z targami odbywały się wydarzenia towarzyszące – Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz IV Forum Innowacji „Głód jakości”.

Organizowane przez Ośrodek, już od niemal 30 lat, targi i wystawy wpisały się na stałe w kalendarz najważniejszych imprez targowych organizowanych na Warmii i Mazurach. Wydarzenia te są postrzegane przez wielu wystawców jak i samych zwiedzających jako spotkania, na których „trzeba być”. 

Decyzja WMODR o zmianie miejsca organizacji tego wydarzenia podyktowana była strategią rozwojową Ośrodka i planami związanymi z dalszą działalnością wystawienniczo–targową. Ta kluczowa dla Ośrodka lokalizacja zapewnia atrakcyjną przestrzeń do organizacji przedsięwzięć wpisujących się w misję Ośrodka oraz wydarzeń, które przez lata wypracowały sobie markę i prestiż w branży.

Targi Rolnicze, od wielu lat stanowią doskonałą okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń i zdobywania wiedzy z zakresu nowych technologii rolniczych wśród rolników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Są również miejscem popularyzowania innowacji w rolnictwie oraz zdobywania inspiracji w podejmowaniu nowych wyzwań, w kreowaniu trendów służących poprawie warunków życia na terenach wiejskich oraz podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa, poprzez bezpośredni kontakt wystawców, producentów i konsumentów.

Na terenie Lądowiska w Gryźlinach swoją bogatą ofertę zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 200 wystawców z całej Polski, których stoiska zajęły rekordową powierzchnię - prawie 6 tys. metrów kwadratowych. Dzięki pięknej wrześniowej aurze z szeroką ofertą wystawców zapoznało się ponad 55 tys. zwiedzających. 

Na targach zaprezentowany został szeroki asortyment nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Można było kupić krzewy ozdobne i owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiego wachlarza rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, które w ostatnich latach znajdują zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczną i cieplną.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych, jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe i wyroby z wikliny.

Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb – wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. W dbałości o bezpieczeństwo kupujących sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez sanepid czy też inspektora weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających Targi, były zwierzęta hodowlane prezentowane na Warmińsko-Mazurskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Swój bogaty dorobek hodowlany zaprezentowali warmińsko-mazurscy hodowcy bydła mlecznego i mięsnego, koni oraz owiec i kóz. Na dzieci czekały także bezpłatne dmuchane atrakcje, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Czas spędzony na Targach umilały występy artystyczne, zespołów folklorystycznych „Alna”, „Furman”, „Pieckowianie”, „Rogóżanie”, Adama Twardego oraz zespołu wokalnego SUKCES.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

  • I miejsce: ALDO Leszek Długołęcki i Andrzej Długołęcki S.K.A  za kompleksową obsługę i imponującą ekspozycję maszyn rolniczych. Za zaangażowanie w działania edukacyjne, informacyjne oraz promocję oferty agrotechnicznej wśród dzieci i młodzieży;
  • II miejsce: CERAMIKA SPRĘCOWO za oryginalne wzornictwo, czerpiące z tradycji kultury Warmii i wykorzystanie materiałów ekologicznych w produkcji ceramiki;
  • III miejsce: SZKÓŁKA BYLIN DĄBROWSCY za ofertę i ekspozycję roślin ogrodowych dostosowaną do trendów ogrodniczych połączonych z ofertą sezonową.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla firmy SARNA Sp. z o.o. za jedyny na rynku, elektryczny pojazd z napędem 4x4, 85% oszczędności względem pojazdów spalinowych przeznaczony dla rolnictwa i przemysłu. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Patronat honorowy nad XXVIII Jesiennymi Targami Rolniczymi objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka i Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. 

Partnerami tegorocznych Targów, Wystawy Zwierząt oraz Forum Innowacji byli: Krajowa Grupa Spożywcza, Wipasz S.A., Powiat Olsztyński, Gmina Stawiguda, Sowul&Sowul oraz związki branżowe hodowców zwierząt z województwa warmińsko-mazurskiego.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wystawcom i odwiedzającym XXVIII  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydrzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Rekordowa ilość wystawców i osób odwiedzających targi świadczą o tym, że targi w nowej lokalizacji okazały się sukcesem.

Opracowanie: Mirosław Fesnak