wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XXV Jesiennych Targów Rolniczych 1-2.09.2018 r.

Nawiązując do wieloletniej tradycji pierwszy weekend września dzięki Warmińsko-Mazurskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Olsztynie był doskonałą okazją do rodzinnego spędzenia czasu. A wszystko to za sprawą odbywających się XXV Jesiennych Targów Rolniczych, które przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

W dniach 1-2 września na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta piąta odsłona targów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu. Targi Rolnicze, od wielu lat stanowią doskonałą okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń i zdobywania wiedzy z zakresu nowych technologii rolniczych wśród rolników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Są również miejscem popularyzowania innowacji w rolnictwie oraz zdobywania inspiracji w podejmowaniu nowych wyzwań w kreowaniu trendów służących poprawie warunków życia na terenach wiejskich oraz podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez bezpośredni kontakt wystawców, producentów i konsumentów.

W leśnej scenerii bogatą ofertę zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 200 wystawców z całej Polski, a dzięki pięknej wrześniowej aurze ich ofertę zobaczyło około 25 000 zwiedzających. Na targach zaprezentowany został szeroki asortyment nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Swoją ofertę prezentowały również firmy zajmujące się budową i wyposażeniem budynków inwentarskich. Można było kupić krzewy ozdobne i owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiej wachlarza rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, które w ostatnich latach znajdują zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczną i cieplną.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych, jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe, przedmioty zdobione metodą decoupage, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe.

Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb – wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. W dbałości o bezpieczeństwo kupujących sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez sanepid czy też inspektora weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających Targi, były prezentowane  podczas przeglądu źrebiąt ras zimnokrwistych źrebaki, zwierzęta futerkowe i ptactwo ozdobne. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja zimnokrwistego ogiera Santor (czempiona w grupie ogierów czteroletnich i starszych na Międzynarodowym Czempionacie Koni Ardeńskich w Szwecji, rozstrzygniętym w dniach 2-5 sierpnia 2018 r.).

Pierwszemu dniu targów towarzyszyło Święto Ziarna organizowane przez Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych Izbę Gospodarczą, które przyciągnęło wielu miłośników i smakoszy potraw z przetworów zbożowych. Organizatorzy, podobnie jak w latach poprzednich, przygotowali dla uczestników imprezy moc atrakcji. Zwiedzający nie tylko mogli uczestniczyć w licznych degustacjach i pokazach kulinarnych, ale również sprawdzić swoje umiejętności kulinarne podczas przeprowadzanych w ramach święta konkursach kulinarnych i warsztatach.

Czas spędzony na Targach umilały występy artystyczne, m.in. zespołów ludowych „Warnijsko Kapela” i „Ornecianie”, solistek ze Studia Wokalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście, Adama Twardego i zespołu „Colorado Band”.
 
Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:
I miejsce: Welski Health & Happiness Center za prezentację innowacyjnej gamy produktów i usług opartych m.in. o artykuły wytworzone z konopi oraz za profesjonalne przygotowanie stoiska;
II miejsce: ZMK SAS sp. z o.o., za nowatorską prezentację polskich kotłów grzewczych w ciekawie przygotowanym stoisku;
III miejsce: Studio Zieleni A&Ł Sułek – Łukasz Sułek, za prezentację szerokiej gamy róż oraz ciekawą i czytelną aranżację stoiska.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla firmy „MIRTRANS” Spółka z o.o. Sp. k. za profesjonalne przygotowanie wystawy szerokiej gamy maszyn do produkcji rolnej, w tym tegorocznej nowości, czyli najmniejszego wielozadaniowego ciągnika Case w przedziale mocy 55-75 KM przy jednocześnie najwyższym momencie obrotowym w tym segmencie klasowym.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy serdecznie wszystkim wystawcom i zwiedzającym XXV  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Najbliższa okazja już wiosną, kiedy odbędą się XI Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.