wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z X Wiosennych Targów Ogrodniczych 21-22.04.2018 r.

Słoneczne dni wybudziły nas z zimowego letargu. Budząca się do życia natura wyzwoliła nową energię i chęci do działania. Aż chce się więcej! Z niecierpliwością wyczekujemy ciepłych promieni słońca, delikatnego wiaterku, soczystej zieleni, pięknych kwiatów cieszących oko pełną paletą barw, wspólnie spędzanego czasu w plenerze. W wielu ogrodach rozpoczęły się pierwsze prace porządkowe. Za chwilę ruszymy na poszukiwania nowych nasadzeń i inspiracji.

Wychodząc naprzeciw działkowcom, miłośnikom ogrodów i amatorom hodowli balkonowych w miniony weekend tj. 21-22.04.2018 r. przy Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyły się X Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”. W tym roku pogoda nas rozpieszczała błękitnym niebem i ciepłymi promieniami słońca.

Podczas dwóch dni, prawie 200 wystawców zaprezentowało bogaty asortyment krzewów ozdobnych i owocowych, kwiatów rabatowych i balkonowych, rozsad warzyw i ziół, maszyn i urządzeń do prac ogrodowych, wyposażenia i aranżacji ogrodów, produktów i rozwiązań z zakresu energii odnawialnej i efektywności energetycznej.

Targi były również doskonałą okazją do kultywowania tradycji regionu. Nie zabrakło smacznej regionalnej kuchni, opartej na produktach wykonanych według starych tradycyjnych receptur. Można rozsmakować się było w pysznych wędlinach, chlebie, smalcu ze skwarkami, serach oraz regionalnych trunkach. Prezentowana była też szeroka oferta twórców rękodzieła i sztuki ludowej.

Co roku dokładamy wszelkich starań, aby targi były atrakcyjne nie tylko dla wystawców, ale przede wszystkim dla zwiedzających i odróżniały się czymś od poprzednich edycji.  Nowym elementem w tegorocznym programie targów była rozbudowana strefa pokazowo-warsztatowa. Udział w tych praktycznych zajęciach zachęcał do pobrudzenia rąk i aktywnego spędzenia czasu, rozbudzając wyobraźnię i kreatywność, a w wielu przypadkach poszerzyły wiedzę i umiejętności uczestników. Podczas targów uczestniczyć można było w warsztatach pn. „Las i ogród w szkle”, „EkoStolarka i upcykling” oraz „Nadaj rzeczom drugie życie” i „Akademia Młodego Programisty”. Zainteresowaniem cieszyły się tskże pokazy m.in. prawidłowego cięcia drzew i krzewów owocowych, pokazy rzeźbiarstwa i rękodzielnictwa oraz „Zaproś zioła do swojej kuchni”. Ciekawą propozycją i jak się okazało pożądaną była możliwość zasięgnięcia porady z zasad aranżacji tarasów przydomowych i balkonów oraz skorzystania z indywidualnych konsultacji i wspólnych zakupów z architektem krajobrazu.

Jako gospodarz staramy się dbać o to, by Wiosenne Targi Ogrodnicze były ciekawą propozycją spędzenia wiosennego weekendu na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy  pełną zabaw i gier oraz niespodzianek i atrakcji wioskę dziecięcą. Miłośnicy zwierząt uczestniczyli w wyjątkowym pokazie ogierów ras zimnokrwistych w sezonie 2018 oraz wystawie zwierząt futerkowych, ptactwa ozdobnego i gołębi rasowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas Targów można było skorzystać z doradztwa świadczonego przez przedstawicieli licznych instytucji i organizacji działających na rzecz rolnictwa w tym również specjalistów z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, których wsparcie skupione było na pomocy w wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Pomysłowością wykazały się również szkoły rolnicze, które swoją obecnością na Targach zachęcały do podjęcia edukacji w jednej z nich.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce:
GOSPODARSTWO OGRODNICZE TERESA I MICHAŁ SIUDA za zróżnicowany asortyment  kwiatów rabatowych, balkonowych, ziół, bylin oraz kwiatów własnej produkcji zaprezentowanych w przejrzysty i ciekawy sposób oraz fachowe doradztwo.

II miejsce:
QRAŚ - wędliny, catering Robert Kurko za bogatą ofertę smaków regionalnych wędlin i kiełbas kuszących swoim ziołowym aromatem oraz dymionych drewnem olchowym.

III miejsce:
EWA STANISŁAWCZYK za przepiękne, ręcznie wykonane lalki dekoracyjne z lnu, maskotki oraz zabawki wykonane z materiałów naturalnych i tiuli.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” firmie MET-ART ZBIGNIEW NARTONOWICZ, doceniając regionalnego producenta z Warmii i Mazur za szeroki asortyment wędzarni ogrodowych oraz suszarni do grzybów, owoców i ziół wykonywanych również pod indywidualne zamówienia.

Laureatom raz jeszcze serdecznie gratulujemy życząc wielu sukcesów!

Mamy nadzieję, iż bogata oferta X Wiosennych Targów Ogrodniczych spełniła Państwa oczekiwania. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile podczas X  Wiosennych Targach Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach”. Już dzisiaj zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Ośrodek. Najbliższa okazja już we wrześniu. W dniach 1-2 września 2018 r. zapraszamy na XXV Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”.

Do zobaczenia za rok na Wiosennych Targach Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach”!