wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XXIV Jesiennych Targów Rolniczych 2-3.09.2017 r.

Nawiązując do wieloletniej tradycji pierwszy weekend września, dzięki Warmińsko-Mazurskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, był doskonałą okazją do rodzinnego spędzenia czasu. A wszystko to za sprawą odbywających się XXIV Jesiennych Targów Rolniczych, które przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

W dniach 2-3 września 2017 r., na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta czwarta odsłona targów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu. Ze względu na swoją wieloletnią historię targi te na stałe zagościły w kalendarzu jesiennych imprez odbywających się w naszym mieście. W odróżnieniu od edycji wiosennej, nie są one  skierowane głównie do działkowców, ale do rolników, hodowców oraz mieszkańców wsi i obszarów wiejskich.

W leśnej scenerii bogatą ofertę zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 150 wystawców z całej Polski. Mimo niesprzyjającej aury ich ofertę zobaczyło około 15 000 zwiedzających. Na targach zaprezentowany został szeroki asortyment nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Swoją ofertę prezentowały również firmy zajmujące się budową i wyposażeniem budynków inwentarskich. Można było kupić krzewy ozdobne i owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiego wachlarza rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Co roku dużym zainteresowaniem cieszą się prezentacje instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jest to branża, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się i znajduje zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczną i cieplną w każdym gospodarstwie domowym.

Zgodnie z tradycją, nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów, zarówno użytkowych, jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe, przedmioty zdobione metodą decoupage, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb - wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa kupujących, sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez Sanepid czy też Inspektora Weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie i Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających targi, były prezentowane przez hodowców zwierzęta hodowlane, futerkowe i ptactwo ozdobne oraz przygotowane warsztaty, podczas których dzieci mogły nauczyć się jak w prosty i efektowny sposób można ozdabiać przedmioty przy wykorzystaniu papierowych serwetek.

Na wspomnienie i uwagę zasługuje obecność na Targach stoiska Kaflarni Warmińskiej produkującej niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju kafle piecowe, portale kominkowe, mozaiki i ceramiki artystyczne. Kolejnym ciekawym elementem Targów były pokazy ogrodnicze przygotowane w czterech sekcjach tematycznych: tworzenie zielnika w donicy, wykorzystanie traw i bylin w ogrodzie i na balkonie, tworzenie kompozycji z roślin kwasolubnych oraz pnącza i żywopłoty w architekturze ogrodowej.

Czas spędzony na Targach umilały występy artystyczne, m.in. Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku, zespołu ludowego „Furman”, zespołów „Alna” i „Disco Kwiatki” oraz Olsztyńskiej Grupy Cheerleaders „Soltare”, jak również koncertów zespołu „Get Light” i zespołu „Łzy” w roli muzycznej gwiazdy.
 
Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce: Kwalifikowane gospodarstwo szkółkarskie Adam Skocz (Bezwola) za: interesujący, ciekawy i bogaty asortyment sadzonek drzew owocowych oraz krzewów róż;
II miejsce: Kaflarnia Warmińska. Pracownia Ceramiki Eleonora Toś (Marcinkowo) za: pokaz mozaiki i ceramiki artystycznej w postaci elementów wystroju wnętrz, rzeźby, dekorów i różnorodnych datków oraz ceramiki użytkowej wytwarzanej z wykorzystaniem zróżnicowanych metod;
III miejsce: Gospodarstwo Ekologiczne „KOZIA FARMA” Katarzyna i Grzegorz Łaski (Złotna) za prezentację szerokiego i bogatego asortymentu wyrobów z mleka koziego, które charakteryzują się wysoką jakością i smakiem.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla firmy Fricke Maszyny Rolnicze Sp. z o.o. (Mrągowo) za: ciekawą i bogatą prezentację cięgników, maszyn i urządzeń rolniczych zróżnicowanej gamy producentów, obejmującej najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne w dziedzinie rolnictwa i techniki rolniczej oraz części i akcesoriów do sprzętu rolniczego.

Targi były również miejscem podsumowania licznych konkursów rozstrzyganych na poziomie wojewódzkim i uchonorowania ich laureatów tj.

AGROLIGA 2017
Komisja konkursowa na etapie wojewódzkim dokonała oceny i wyłoniła mistrzów w dwóch kategoriach:
Wojewódzkim Mistrzem Agroligii 2017 w Kategorii Rolik zostali Państwo Joanna i Zenon Kubrowscy z miejscowości Orłowo (powiat piski);
Wojewódzkim Wicemistrzem Agroligii 2017 w Kategorii Rolnik zostali Państwo Anna i Dariusz Kołek z miejscowości Kumajny (powiat lidzbarski);
Wojewódzkim Mistrzem Agroligii 2017 w Kategorii Firma zostało Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe PAWEKO z miejscowości Mierzyn (powiat nowomiejski).

NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE 2017
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów wojewódzkich w dwóch kategoriach:
w kategorii "ekologiczne gospodarstwo towarowe" zwyciężyło gospodarstwo Państwa Magdaleny i Tomasza Świszczów ze wsi Krzykały (powiat lidzbarski);
w kategorii "ekologia - środowisko" zwyciężyło gospodarstwo Państwa Bożeny i Edwarda Nowakowskich ze wsi Gnatowo (powiat kętrzyński).

OGRÓD PRZYJAZNY RODZINIE I TURYSTOM
Komisja, w wyniku przeprowadzonej wizytacji, przyznała uczestnikom miejsca i wyróżnienia:
I miejsce: Irena Knorps z miejscowości Kąciki (powiat nowomiejski)
II miejsce: Beata i Grzegorz Majewscy z miejscowości Prosity (powiat bartoszycki
III miejsce: Anna i Antoni Wysoccy z miejscowości Mikosze (powiat piski)

KONKURS FOTOGRAFICZNY "ROLNICTWO TO MOJA PASJA"
Komisja wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach:
1. Bezpieczna zagroda: Ewa Strzelec z miejscowości Tuławki (powiat olsztyński);
2. Zwierzęta gospodarskie: Jerzy NIksa z miejscowości Szuć (powiat szczycieński);
3. Bezpieczna raca na wsi: Paweł Bożyczko z miejscowości Piszewo (powiat olsztyński).

BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE
Laureatami Etapu Wojewódzkiego XV Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zostali:
I miejsce: Elżbieta i Kaziemierz Czachorowscy z gminy Lubawa (powiat iławski);
II miejsce: Izabela i Dariusz Ponichtera z gminy Prostki (powiat ełcki);
III miejsce: Magdalena i Zenon Rawscy z gminy Miłakowo (powiat ostródzki).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Równolegle z Targami odbyła się impreza towarzysząca, Festiwal Wieprzowiny organizowany wspólnie z Krajowym Związkiem Grup Producentów Rolnych - Izbą Gospodarczą. Festiwalowi towarzyszył konkurs kulinarny „Najlepsza potrawa z wieprzowiny”, w którym swoje specjały prezentowało 8 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego oraz pokazy kulinarne połączone z degustacją dań przygotowanych z wieprzowiny.

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym XXIV  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Najbliższa okazja już wiosną, kiedy odbędą się X Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.