wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XXIII Jesiennych Targów Rolniczych 3-4.09.2016 r.

Nawiązując do wieloletniej tradycji pierwszy weekend września dzięki Warmińsko-Mazurskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Olsztynie był doskonałą okazją do rodzinnego spędzenia czasu. A wszystko to za sprawą odbywających się XXIII Jesiennych Targów Rolniczych, które przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

W dniach 3-4 września na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta trzecia odsłona targów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu. Ze względu na swoją wieloletnią historię targi te na stałe zagościły w kalendarzu jesiennych imprez odbywających się w naszym mieście. W odróżnieniu od edycji wiosennej, nie są one  skierowane głównie do działkowców a do rolników, hodowców oraz mieszkańców wsi i obszarów wiejskich.

W leśnej scenerii bogatą ofertę zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 175 wystawców z całej Polski, których ofertę podziwiało około 25 000 zwiedzających. Na targach prezentowana była szeroka oferta nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych.  Swoją ofertę prezentowały również firmy zajmujące się budową i wyposażeniem budynków inwentarskich. Można było kupić krzewy ozdobne i owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiej oferty rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem cieszą się prezentowane instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest to branża, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się i znajduje zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczną i cieplną w każdym gospodarstwie domowym.

Zgodnie z tradycją, nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe, przedmioty zdobione metodą decoupage, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb - wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa kupujących, sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez Sanepid czy też Inspektora Weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających targi, były prezentowane przez hodowców zwierzęta hodowlane, futerkowe i ptactwo ozdobne.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce: Artykuły Spożywczo-Przemysłowe Rękodzieło Ludowe Roman Roszkowski (Piotrków Trybunalski) za ciekawą i atrakcyjną wizualnie aranżację kompozycji z czosnku, papryki i suchych bukietów               
II miejsce: Zbigniew Małkowski (Kieźliny) za interesującą ekspozycję rzeźb w drewnie oraz praktyczną prezentację rękodzielniczej sztuki powstawania rzeźb   
III miejsce: Gospodarstwo Ogrodnicze Marianna Kwiatkowska (Łódź) za ciekawe przedstawienie bogatego asortymentu rzadkich gatunków roślin i bylin wieloletnich   

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla „HESER” Sp. z o.o. (Dorotowo) za praktyczny pokaz wytwarzania ekologicznego i ekonomicznego opału z biomasy w postaci zrębki drzewnej z odpadów drzewnych i upraw energetycznych.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Integralną częścią Targów była Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych na której swój dorobek hodowlany przedstawiło 22 hodowców bydła mięsnego, koni, trzody chlewnej, owiec i kóz.

Równolegle z Targami odbyły się dwie imprezy towarzyszące. Pierwszego dnia Targów odbył się Festiwal Wieprzowiny organizowany wspólnie z Krajowym Związkiem Grup Producentów Rolnych - Izbą Gospodarczą. Festiwalowi towarzyszył konkurs kulinarny „Najlepsza potrawa z wieprzowiny” w którym swoje specjały prezentowało 10 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego oraz pokazy kulinarne połączone z degustacją dań przygotowanych z wieprzowiny.

Drugiego dnia Targów byliśmy świadkami wydarzenia pt. „Jagnięcina i koźlęcina w tradycji kulinarnej Warmii, Mazur i Powiśla” podczas którego odbył się konkurs kulinarny „Najlepsza potrawa z koźlęciny”, w którym wzięły udział gospodarstwa agroturystyczne i obiekty turystyki wiejskiej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, prezentując po trzy potrawy wykonane z mięsa koźlęcego. Licznie zgromadzona publiczność miała możliwość skosztowania jagnięciny i koźlęciny podczas pokazu kulinarnego w wykonaniu profesjonalnych kucharzy.

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym XXIII  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Najbliższa okazja już wiosną, kiedy odbędą się IX Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.