wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z VIII Wiosennych Targów Ogrodniczych 23-24.04.2016 r.

Po raz kolejny w ostatni weekend kwietnia na terenie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie odbyły się Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.

Była to już ósma odsłona wydarzenia, które rozpoczyna kalendarz imprez plenerowych w regionie i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i mieszkańców Olsztyna i okolic a nawet całego województwa. Tysiące zwiedzających dowodzą tego, iż Targi stały się doskonałą alternatywą ciekawie spędzonego czasu dla całej rodziny.

W leśnej scenerii, u progu nowego sezonu działkowego i ogrodowego zaprezentowano bogatą gamę drzewek i krzewów owocowych, do tego rozmaitych bylin, roślin ozdobnych, rabatowych i balkonowych oraz ziół i rozsad warzywniczych. Liczni kupujący cieszyli się z różnorodności i zachwalali dobrą jakość sadzonek, co przekładało się również na zadowolenie wystawców. Uzupełnieniem dla szerokiego wachlarza roślin były nawozy i środki ochrony roślin. A kropką nad i w aranżacji ogrodu była oferta producentów mebli i ozdób ogrodowych.

Miłośnicy rękodzieła i rzemiosła artystycznego mogli nabyć albo przynajmniej nacieszyć oko misternie wykonanymi robótkami na szydełku i drutach, wyrobami krawieckimi, ręcznie robioną biżuterią czy przedmiotami wykonanymi metodą decoupage. Dopełnieniem i oddaniem charakteru Targów były ogrodowe wyroby ceramiczne i wiklinowe.

Na głównym dziedzińcu przed budynkiem Ośrodka unosił się fantastyczny zapach świeżego pieczywa, wędzonego mięsa i aromatycznych ziół. To wszystko za sprawą obecności producentów żywności regionalnej i tradycyjnej. Mocny akcent sektora z wyrobami rolno-spożywczymi świadczy o dużej popularności i rosnącym zapotrzebowaniu na nisko przetworzoną żywność wśród konsumentów. Wszystkie prezentowane wyroby przygotowane były według tradycyjnych receptur z najlepszych naturalnych surowców. Można było rozsmakować się m.in. w domowych wędlinach, smalczyku ze skwarkami, chlebie pieczonym na zakwasie, serach korycińskich, naturalnych miodach i wieli wielu innych przysmakach.

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych gościach Targów. Kolejny rok z rzędu przygotowaliśmy dla nich specjalną strefę gdzie kreatywnie i bezpiecznie mogli spędzić czas na wiosce dziecięcej korzystając tam z przygotowanych dla nich gier i zabaw, skusić się na przejażdżkę konną oraz zapoznać się z „zagrodą wiejską”, w której prezentowane były zwierzęta futerkowe i ptactwo ozdobne.

Niezmiennie jak co roku, podczas Targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa. Wiedzą i pomocą służyli przedstawiciele licznych instytucji i organizacji działających na rzecz rolnictwa w tym również specjaliści z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Pomysłowością wykazały się również szkoły rolnicze, które swoją obecnością na Targach zachęcały do podjęcia edukacji w jednej z nich.

Tegoroczną edycję Targów urozmaicił/wzbogacił Przegląd hodowlany klaczek rocznych ras zimnokrwistyczch. Najlepsze okazały się klacze należące do Pana Waldemara Sekścińskiego.

Wszystkim przybyłym na Targi spędzony tam czas umilały pokazy artystyczne, występy zespołów oraz liczne quizy i konkursy skierowane do dorosłych i dzieci.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce:
Gospodarstwo Ogrodnicze Barbara Pecio za interesującą aranżację szerokiego asortymentu bratków rabatowych
i zwisających

II miejsce
Zespół Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie za bogatą i bardzo ciekawą aranżację oraz pomysłowe przedstawienie specyfiki zawodu leśnika oraz organizację konkursów tematycznych związanych z lasami.

III miejsce:
Andrzej Kowalczyk  za niebanalne podejście do wykonywania mebli ogrodowych oraz drewnianych elementów służących do aranżacji ogrodów.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla Marka Bieżuńskiego „Fitness Natura” Polska za tłoczony na zimno olej lniany z polskiego lnu według własnej, innowacyjnej technologii.

Ponad to, w tym roku przyznano specjalne wyróżnienie, które trafiło do „Mazurskich Miodów” Bogdana Piaseckiego za innowacyjne podejście do produktów wytwarzanych z miodu w postaci „Bairille Honey Destillate” – Whisky na miodzie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym VIII  Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”
i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Ośrodek. Najbliższa okazja już we wrześniu.

W dniach 3-4 września 2016 r. zapraszamy na Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”.

Do zobaczenia za rok!