wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XXII Jesiennych Targów Rolniczych 5-6.09.2015 r.

Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwszy weekend września dzięki W-MODR był doskonałą alternatywą do rodzinnego spędzenia czasu. Był też okazją dla działkowców i ogrodników do uzupełnienia i wzbogacenia roślinności oraz zapoznania się z propozycją aranżacji ogrodów. A wszystko to za sprawą odbywających się Jesiennych Targów Rolniczych, które przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

W dniach 5-6 września na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta druga odsłona targów które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu. Ze względu na swoją wieloletnią historię targi te na stałe zagościły w kalendarzu jesiennych imprez odbywających się w naszym mieście. W odróżnieniu od edycji wiosennej, nie są one  skierowane głównie do działkowców. Coś dla siebie znaleźć mogli zarówno mieszkańcy wsi i obszarów wiejskich jak również działkowcy oraz właściciele ogrodów, posesji i balkonów.

W leśnej scenerii bogatą ofertę roślin zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 200 wystawców z całej Polski, których ofertę podziwiało około 30 000 zwiedzających. Na targach prezentowana była szeroka oferta nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych.  Swoją ofertę prezentowały również firmy zajmujące się budową i wyposażeniem budynków inwentarskich oraz firmy produkujące paszę dla zwierząt. Można było zakupić także krzewy ozdobne oraz owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiej oferty rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin,  chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem cieszą się prezentowane instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest to branża, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się i znajduje zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczna i cieplną w każdym gospodarstwie domowym.

Zgodnie z tradycją, nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po naczynia toczone na kole garncarskim, robótki szydełkowe, przedmioty zdobione metodą decoupage, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb - wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko – mazurskich pasiek. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa kupujących, sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez Sanepid czy też Inspektora Weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających targi, były prezentowane przez hodowców zwierzęta futerkowe i ptactwo ozdobne. Dzieci mogły spędzić sielskie chwile w wiosce dziecięcej na grach i zabawach przygotowanych specjalnie z myślą o nich oraz skorzystać z przejażdżek konnych.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce:
PPHU MirTrans za ciekawą i bogatą prezentację ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych obejmującą najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne w dziedzinie rolnictwa i techniki rolniczej.

II miejsce
PHU JMS Jarosław Skakuj za interesujące przedstawienie zróżnicowanego asortymentu roślin ozdobnych, iglaków, wrzosów i roślin wrzosowatych.

III miejsce:
UAB Kalvis za pokaz innowacyjnego połączenia tradycji i nowoczesności w dziedzinie ogrzewania w postaci kotłów na paliwo stałe i pieco-kuchni.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych Izba Gospodarcza za pokazy kulinarne połączone z degustacją potraw z wieprzowiny w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich z województwa warmińsko – mazurskiego w ramach Festiwalu Wieprzowiny.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Podczas trwania targów odbyły się również dwie inne imprezy. Pierwszą z nich był Festiwal Wieprzowiny. Festiwalowi towarzyszyły pokazy kulinarne połączone z degustacją dań przygotowanych z wieprzowiny. Targom towarzyszyła również Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych na której swój dorobek hodowlany przedstawili hodowcy bydła mlecznego, bydła mięsnego, koni, trzody chlewnej, owiec i kóz.

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym XXII  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Najbliższa okazja już wiosną kiedy odbędą się VIII Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.