wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z II Jesiennych Targów Ogrodniczych 6-7.09.2014 r.

Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwszy weekend września dzięki W-MODR był doskonałą alternatywą do rodzinnego spędzenia czasu. Był też okazją dla działkowców i ogrodników do uzupełnienia i wzbogacenia roślinności oraz zapoznania się z propozycją aranżacji ogrodów. A wszystko to za sprawą odbywających się Jesiennych Targów Ogrodniczych, które przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

W dniach 6-7 września na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Jesienne Targi Ogrodnicze. To już druga odsłona targów będących bezpośrednią kontynuacją Targów Rolnych które od dwóch lat odbywają się w czerwcu w Ostródzie. Targi te cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu. Choć mają dość krótką historię, ze względu na odbywające się w tym czasie wcześniejsze edycje Targów Rolnych, na stałe zagościły w kalendarzu jesiennych imprez odbywających się w naszym mieście. W odróżnieniu od edycji czerwcowej, nie są one  skierowane wyłącznie do rolników. Coś dla siebie znaleźć mogli zarówno mieszkańcy wsi i obszarów wiejskich jak również działkowcy oraz właściciele ogrodów, posesji i balkonów.

W leśnej scenerii bogatą ofertę roślin zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 130 wystawców z całej Polski, których ofertę podziwiało około 20 000 zwiedzających. Można było zakupić krzewy ozdobne oraz owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiej oferty rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin,  chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie. Na targach prezentowane były także maszyny rolnicze oraz sprzęt do pielęgnacji terenów zielonych.

Z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem cieszą się prezentowane instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest to branża, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się i znajduje zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, pompy ciepła, małe elektrownie wiatrowe i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczna i cieplną w każdym gospodarstwie domowym.

Zgodnie z tradycją, nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po naczynia toczone na kole garncarskim, robótki szydełkowe, przedmioty zdobione metodą decoupage, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb - wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko – mazurskich pasiek. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa kupujących, sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez Sanepid czy też Inspektora Weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Bogatą ofertę kształcenia w ciekawy sposób zaprezentowały również szkoły rolnicze.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających targi, była przygotowana „Zagroda wiejska”, w której prezentowane były zwierzęta futerkowe i ptactwo ozdobne. Dzieci mogły spędzić sielskie chwile w wiosce dziecięcej korzystając z przejażdżek konne oraz na grach i zabawach przygotowanych specjalnie z myślą o nich.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:
I miejsce:
Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Połaniecka za szeroki i bogaty asortyment roślin i krzewów ozdobnych oraz ich ciekawą aranżację i prezentację.

II miejsce
„Eko – Piekarnia” Sp. z o.o. z Wydmin za ciekawą i inspirowaną tematyką targów prezentację pieczywa i wyrobów piekarniczych wytwarzanych z wykorzystaniem ekologicznych technologii..

III miejsce:
Gospodarstwo szkółkarskie Janina Skocz za interesujący, ciekawy i bogaty asortyment sadzonek drzew owocowych oraz krzewów róż.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla Zakładu Produkcyjno Usługowo Handlowego Lasów Państwowych Olsztyn za prezentację ciekawego i bogatego asortymentu maszyn ogrodniczych dla amatorów i profesjonalistów.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym II  Jesienne Targi Ogrodnicze i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Najbliższa okazja już wiosną kiedy odbędą się VII Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.