wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z VI Wiosennych Targów Ogrodniczych 26-27.04.2014 r.

Już tradycyjnie ostatni weekend kwietnia dzięki WMODR był doskonałą alternatywą do rodzinnego spędzenia czasu. Był też okazją dla działkowców i ogrodników do uzupełnienia i wzbogacenia roślinności oraz zapoznania się z propozycją aranżacji ogrodów. A wszystko to za sprawą odbywających się Wiosennych Targów Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach”, które jak co roku przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

W dniach 26-27 kwietnia na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”. Była to już szósta edycja  wydarzenia, które cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i osób zwiedzających. Choć Targi mają krótką historię na stałe zagościły w kalendarzu wiosennych imprez odbywających się w naszym mieście.

W leśnej scenerii, u progu nowego sezonu działkowego i ogrodowego, bogatą ofertę roślin zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 150 wystawców z całej Polski oraz Litwy, których ofertę podziwiało ponad 20 000 zwiedzających. Można było zakupić krzewy ozdobne oraz owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiej oferty rozsad warzyw i ziół, nasion oraz nawozów i środków ochrony roślin. Ciekawą ofertę prezentowały firmy zajmujące się wyposażeniem i aranżacją ogrodów – domki ogrodowe,  altany, huśtawki oraz meble.

Z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem cieszą się prezentowane instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest to branża, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się i znajduje zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, pompy ciepła, małe elektrownie wiatrowe i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczna i cieplną w każdym gospodarstwie domowym.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło również stoisk z rękodziełem, wyrobami sztuki ludowej oraz smacznych wyrobów rolno-spożywczych. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb oraz miody naturalne i pitne. Wszystkie produkty przygotowane były według tradycyjnych receptur z najlepszych naturalnych surowców. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa kupujących, sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez Sanepid czy też Inspektora Weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Bogatą ofertę kształcenia w ciekawy sposób zaprezentowały również szkoły rolnicze.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających targi, była przygotowana „Zagroda wiejska”, w której prezentowane były zwierzęta gospodarskie z „młodymi” w tym: zwierzęta futerkowe i ptactwo ozdobne. Dzieci mogły spędzić sielskie chwile w wiosce dziecięcej korzystając z przejażdżek konne oraz słodkich atrakcji.

Targi kierowane były nie tylko do mieszkańców obszarów wiejskich ale również miast, dla których poza wystawą ogrodniczo - sadowniczą zaprezentowane zostały pokazy artystyczne i występy ludowych zespołów. Na oficjalne powitanie przybyłych gości zagrał Zespół Muzyczny Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach. Targi występami uświetniły: zespoły „Ornecianie”, „Harazd”, „TWB”. Zaprezentowały się również dzieci z przedszkola „NUTKA” w Olsztynie, Studio Animacji Ruchowej „Rytm” oraz Olsztyńska Grupa Cheerleaders „Solare”. W niedzielę zwiedzających targi śpiewająco pożegnał w folkowych klimatach Zespół „Rogóżanie”

Podczas imprezy odbywały się liczne quizy i konkursy dla dorosłych i dla dzieci przy dźwiękach nie tylko ludowej muzyki, co nadało imprezie charakter  rodzinnego pikniku.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:
I miejsce:
Gospodarstwo Szkółkarsko-Ogrodnicze „JAN-SAD” za ciekawą i przejrzystą prezentację bogatego asortymentu drzew i krzewów owocowych oraz fachowe doradztwo.

II miejsce
Gospodarstwo Rolne Szmereto Sławomir za interesującą aranżację wystawy oraz różnorodny wybór serów korycińskich.

III miejsce:
Marcin Dąbkowski za szeroki asortyment ręcznych wyrobów filcowych i szydełkowych wraz z dodatkami oraz ich ciekawą prezentację

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla Szkółki Pnączy Węgrowski Marek za atrakcyjna aranżację stoiska oraz zasobny asortyment sadzonek winorośli, jagód, aktinidi i pnączy ozdobnych.

Podczas Targów nagrodzono również zwycięzców konkursu fotograficznego „Rolnictwo to moja pasja”. Spośród nadesłanych zdjęć Komisja Oceniająca wyłoniła laureatów w 3 kategoriach. W kategorii Życie codzienne rolników nagrodzone zostało zdjęcie Moniki Kutkowskiej, w kategorii Zwierzęta gospodarskie – Leszka Gruceli a w kategorii Bezpiecznie na wsi – Partycji Mazurek.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym VI  Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Ośrodek. Najbliższa okazja już niebawem.  21 i 22 czerwca 2014r. zapraszamy na Targi Rolne połączone z Wystawą Zwierząt, które odbędą się Centrum Wystawienniczym Arena w Ostródzie.