wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z V Wiosennych Targów Ogrodniczych 11-12.05.2013 r.

V Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach” odbyły się w dniach 11-12 maja na terenie siedziby WMODR przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie.

Bogatą ofertę roślin zaprezentowali producenci, nie tylko z województwa. Na targach zaprezentowało się 150 wystawców, z których ofertą zapoznało się ok. 25 tys. zwiedzających. Można było obejrzeć i zakupić krzewy ozdobne oraz owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiej oferty rozsad warzyw i ziół, nasion oraz nawozów i środków ochrony roślin. Ciekawą ofertę prezentowały firmy zajmujące się wyposażeniem i aranżacją ogrodów – domki ogrodowe,  altany, huśtawki oraz meble. Zainteresowaniem cieszyła się prezentacja instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jest to branża, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się i znajduje zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży, prezentując kolektory słoneczne, pompy ciepła  i in., udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło również stoisk z rękodziełem, wyrobami sztuki ludowej oraz smacznych wyrobów rolno-spożywczych. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb oraz miody naturalne i pitne. Kupujący mieli pewność, iż sprzedawane produkty posiadają odpowiednie zezwolenia, ponieważ wszyscy wystawcy byli kontrolowani pod względem posiadania decyzji Sanepidu, czy też Inspekcji Weterynaryjnej.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami W-MODR. Bogatą ofertę kształcenia w ciekawy sposób zaprezentowały również szkoły rolnicze.

Dodatkową atrakcją w pierwszym dniu targów był pokaz ogierów kryjących czynnych w sezonie 2013 oraz prezentacja zwierząt futerkowych i ptactwa ozdobnego. Targi kierowane były do mieszkańców obszarów wiejskich oraz miast, dla których poza wystawą ogrodniczo-sadowniczą zaprezentowane zostały pokazy artystyczne i występy ludowych zespołów.

Podczas imprezy odbywały się liczne quizy i konkursy dla dorosłych i dla dzieci. Wystawcy uhonorowani zostali

w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce: Szkółka Drzew i Krzewów Owocowych Ryszard Obolewicz za ciekawą i przejrzystą prezentację bogatego asortymentu drzew i krzewów owocowych z gruntów i w donicach oraz fachowe doradztwo;
II miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie za ciekawą prezentację bogatej oferty dydaktycznej z wykorzystaniem elementów historycznych;
III miejsce: Ryszard Nowik za interesującą aranżację wystawy oraz bogaty wybór miodów i wyrobów pszczelich.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla Szkółki Bylin Olgi i Marcina Dąbrowskich za bogatą kolekcję bylin, traw ozdobnych i ziół, szczególnie trudnych w rozmnażaniu, hodowli i pielęgnacji.