wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z I Wiosennych Targów Ogrodniczych 25-26.04.2009 r.

I Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie jako organizator Jesiennych Targów Rolniczych „Wszystko dla rolnictwa” po raz kolejny udowodnił, że jest w stanie podołać każdemu wyzwaniu, jakim jest organizacja targów. Na prośbę zwiedzających i wystawców, którzy licznie przybywają na targi rolnicze Ośrodek po raz pierwszy podjął inicjatywę organizacji targów ogrodniczych.

I Wiosenne Targi Ogrodnicze odbyły się w dniach 25-26 kwietnia 2009 r. na terenie Ośrodka przy ulicy Jagiellońskiej 91 w Olsztynie. Patronat Honorowy nad Targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Prezydent Miasta Olsztyn. Patronat medialny objęła Telewizja TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Radio Planeta, Gazeta Olsztyńska oraz Rolnicze ABC.

Targi liczyły 203 wystawców, którzy prezentowali środki do produkcji sadowniczo-grodniczej. Można było podziwiać i zakupić krzewy ozdobne oraz owocowe, winogrona, borówki, maliny, jeżyny, a także kwiaty rabatowe i balkonowe. Nie zabrakło też ofert rozsad warzyw i ziół, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli ogródków przydomowych. Ciekawą ofertę prezentowały firmy zajmujące się wyposażeniem ogrodów: domki ogrodowe, altany oraz meble ogrodowe. Godna podziwu była szeroka prezentacja rękodzielnictwa i kuchni regionalnej, która oparta była na tradycyjnych recepturach warmińsko-mazurskich oraz kurpiowskich. Targi kierowane były do mieszkańców obszarów wiejskich oraz miast, dla których poza wystawą ogrodniczo-sadowniczą przewidziano pokazy artystyczne.
 W sobotę odbył się przegląd kapel ludowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Zwycięzcą przeglądu została Kapela Ludowa „Furman” z Lidzbarka Warmińskiego, a wyróżnienie otrzymały zespoły:
- Ostaszewianki z Ostaszewa
- Ani Babki z Kurzętnika
- Sapiniaki z Kruklanek
- Warmianki Sępopolskie z Sępopola.  

Czas umilały występy Orkiestry Dętej z Grodziczna oraz zespołu Sztama. Dużym zainteresowaniem cieszył się również występ grupy Cheerleaders Soltare oraz grupy prezentującej brazylijską sztukę walki capoeira.

Podczas Targów odbył się konkurs na „Najładniejsze Stoisko” oraz „Hit Targów”
Laureatami zostali:
w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”
I miejsce – Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie
II miejsce - Gospodarstwo Rolne Katarzyna i Krzysztof Paluch - Janówek
III miejsce - DLG Polska sp.z o.o. - Dobre Miasto

Komisja oceniająca przyznała tytuł „Hit Targów” dla:
Gospodarstwa Szkółkarskiego Jerzy Kozłowski - Nowa Wieś Ełcka
Komisja dodatkowo wyróżniła stoiska zaprezentowane przez absolwentów Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego :
 
- Olsztyńska Hodowla Ziemniaka i Nasiennictwa Olznas - Olsztyn
oraz
- Gospodarstwo Sadowniczo-Szkółkarskie, Jan Dziadkiewicz - Sętal,
- Gospodarstwo Ogrodnicze Uliszewscy - Nikielkowo

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym I Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.

Komisarz Targów
Sylwia Sołtysiak