wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z XXVII Jesiennych Targów Rolniczych "Wszystko dla rolnictwa" 4-5.09.2021 r.

W dniach 4-5 września w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta siódma odsłona targów, które powróciły na Jagiellońską 91 po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa.

Targi Rolnicze, od wielu lat stanowią doskonałą okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń i zdobywania wiedzy z zakresu nowych technologii rolniczych wśród rolników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Są również miejscem popularyzowania innowacji w rolnictwie oraz zdobywania inspiracji w podejmowaniu nowych wyzwań w kreowaniu trendów służących poprawie warunków życia na terenach wiejskich oraz podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez bezpośredni kontakt wystawców, producentów i konsumentów.

W leśnej scenerii bogatą ofertę zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 150 wystawców z całej Polski, a dzięki pięknej wrześniowej aurze ich ofertę zobaczyło około 25 000 zwiedzających. Na targach zaprezentowany został szeroki asortyment nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Można było kupić krzewy ozdobne i owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiego wachlarza rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, które w ostatnich latach znajdują zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczną i cieplną.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych, jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe i wyroby z wikliny.

Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb – wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. W dbałości o bezpieczeństwo kupujących sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez sanepid czy też inspektora weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających Targi, były prezentowane  podczas przeglądu źrebiąt ras zimnokrwistych źrebaki wraz z matkami, owce, zwierzęta futerkowe i ptactwo ozdobne. Pierwszemu i drugiemu dniu targów towarzyszył pokaz pozyskiwania wełny owczej połączony z degustacją jagnięciny i baraniny.

Czas spędzony na Targach umilały występy artystyczne, zespołów folklorystycznych „Alna”, „Pieckowieanie”, „Rogóżanie”, zespołu „Czarny Ortalion”, Adama Twardego, dzieci z niepublicznego przedszkola „Nutka” oraz  tancerek z zespołów tanecznych „Cheer Bis” i „Cheerleaders Soltare”. Na scenie gościliśmy też Nieformalną Grupę Teatralną „DOMALESJA”, która w swoim widowisku „Jak onegdaj z chlebem było” symbolicznie i ciekawie ukazała dawną drogę od zżęcia zboża do wypieku codziennego chleba.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się pokaz prawidłowego cięcia i formowania drzew i krzewów owocowych przeprowadzony przez Jana Dziadkiewicza, właściciela gospodarstwa szkółkarsko-sadowniczego z Sętala.

 

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

  • I miejsce: P.P.H.U. Mirtrans Płoskinia za za premierę nowego modelu ciągnika rolniczego CASEIH Puma 200, oraz bogatą ofertę wystawienniczą;
  • II miejsce: FRICKE Maszyny Rolnicze sp. z o.o. bogata oferta wystawiennicza, imponujący park maszyn, ekspozycja połączona z działaniami edukacyjnymi dla najmłodszych;
  • III miejsce: Rzeźbiarstwo w drewnie Jan Redźko za oryginalne koncepcje wzornicze, wielkoformatowe ekspozycje rzeźbiarskie wpisujące się w tradycje folklorystyczne regionu Warmii i Mazur.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla firmy GLOBTRAK Polska Sp. z o.o. za dostarczanie inteligentnych technologii dla gospodarstw rolnych w zakresie rolnictwa precyzyjnego. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Podczas Targów podsumowaliśmy też konkursy organizowane przez WMODR na przestrzeni całego roku.

Konkurs „Ogród przyjazny rodzinie i turystom”

  • I miejsce: Beata Karolkiewicz, Jędrychówko (powiat ostródzki)
  • II miejsce: Anna Iwaszko, Chełchy (powiat ełcki)
  • III miejsce: Dorota Robińska, Stara Szkoła w Browinie (powiat nidzicki)
  • Wyróżnienie: Alicja Górwicka, Wirwilty (powiat bartoszycki).

Konkurs fotograficzny „Rolnictwo to moja pasja” - w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

  • kategoria mieszkańcy wsi – ludzie i zwierzęta - Piotr Puszkar „Miłość do ziemi na całe życie”
  • kategoria wiejski krajobraz - Paulina Kaliszuk „W Bisztynku tak jak dawniej”
  • kategoria wieś – bezpieczne miejsce - Jakub Ławrynowicz „ Do stołu podano”

Konkurs „Dobre praktyki prowadzenia działalności Pozarolniczej w obiektach z zachowaniem Architektury regionalnej”

Kategoria rolnik:

  • I miejsce – Anna i Wojciech Oczkowscy, Wężówka (powiat węgorzewski)
  • II miejsce – Anna i Harald Lubeccy, Nakomiady (powiat kętrzyński)
  • III miejsce – Natalia i Eligiusz Ilewicz, Szarki (powiat braniewska)

Kategoria mikroprzedsiębiorca:

  • I miejsce – Paulina Budzińska-Nava, Plajny (powiat elbląski)
  • II miejsce – Krzysztof Bucholski Browina, Turowski Młyn (powiat nidzicki)
  • III miejsce – Zbigniew Śleszycki Gołębiewo (powiat nidzicki)

Wyróżnieni:

  • Vera Kobylińska, Kierwiny (powiat lidzbarski)
  • Marta Elsner, Szarejki (powiat ełcki)

Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne – etap wojewódzki XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu:

  • I miejsce: Gospodarstwo Państwa Agaty i Krzysztofa Niebrzydowskich (gm. Świątki)
  • Wyróżnienie: Gospodarstwo Państwa Magdaleny i Stéphane Lefevre (gm. Jeziorany)
  • Wyróżnienie: Gospodarstwo braci Krzysztofa i Kazimierza Abramczyk (gm. Wielbark)

Najlepszy Doradca Ekologiczny - etap wojewódzki II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu:

  • I miejsce: Joanna Toczyłowska (AgroExpert)
  • II miejsce: Mirosław Zdunek (ZD w Lidzbarku Warmińskim)
  • III miejsce: Wojciech Staniszewski (ZD w Lidzbarku War­mińskim)
  • wyróżnienie: Marzena Najmowicz (ZD w Olsztynie)
  • wyróżnienie: Karol Dobrzyń (ZD w Ełku)

Dziękujemy serdecznie wszystkim wystawcom i zwiedzającym XXVII  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

 

Opracowanie: Mirosław Fesnak