wmodr.pl

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne - kontynuacja w 2023 roku

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne - kontynuacja w 2023 roku

Istotą Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego jest promowanie praktyk  przyczyniających się do zrównoważonego gospodarowania gruntami (w celu ochrony gleb, wód, klimatu), ochrony cennych siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków ptaków, różnorodności krajobrazu oraz ochrony zagrożonych zasobów genetycznych roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich.

Zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne podjęte przed rokiem 2023 w ramach Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 będą kontynuowane zgodnie z dotychczasowymi zasadami. W tym przypadku rolnik lub zarządca, któremu przyznana została płatność  rolno-środowiskowo-klimatyczna będzie kontynuował podjęte zobowiązanie w ramach prowadzenia produkcji w sposób zgodny z wymogami określonymi dla odpowiedniego pakietu (pakietów) lub wariantu (wariantów).

Ustawodawca przewiduje wprowadzenie kilku zmian. Potrzeba zmiany przepisów rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego wynika w szczególności ze zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, zatwierdzonych przez Komisję Europejską decyzjami wykonawczymi C(2022) 7134 z dnia 3 października 2022 r. oraz C(2022) 9918 z dnia 19 grudnia 2022 r. W związku z powyższym wprowadzone zostały następujące zmiany w ramach Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego:

  1. podwyższenie stawek płatności dla poszczególnych pakietów i wariantów;
  2. umożliwienie stosowania wapnowania w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone oraz Pakietu 2. Ochrona gleb i wód Wariant 2.1. Międzyplony, jako odstępstwa od zakazu wznawiania zabiegów agrotechnicznych przed określonym terminem;
  3. umożliwienie w ramach Pakietów 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 i 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (poza wariantami 4.3. i 5.3. Murawy) przyznawania dodatkowej płatności do obszarów niebędących użytkami rolnymi (obszarów przyrodniczych) w wysokości 280 zł/ha w przypadku ich zalania lub podtopienia.
  4. Od roku 2023 część z działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, jakie obecnie realizują rolnicy, będzie funkcjonowała w postaci ekoschematów, które są zobowiązaniami rocznymi finansowanymi z I filaru WPR.

Z projektem Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego objętego PROW na lata 2014-2020 można zapoznać się tutaj >>

Ze strukturą łączenia zobowiązań RSK w ramach PROW na lata 2014-2020 z Ekoschematami można zapoznać się tutaj >>

 

 

Opracowanie: Urszula Anculewicz