W zagłębiu sadowniczym, powiecie grójecki, w miejscowości Dąbrówka Stara odbyła się kolejna demonstracja w sadzie jabłoniowym. Tym razem został zaprezentowany temat zwalczania mszyc preparatami dostępnymi w rolnictwie ekologicznym.
Demonstracja została przeprowadzona na powierzchni 0,5 ha sadu, natomiast pozostałe nasadzenia zajmują powierzchnię około 8 ha. W gospodarstwie są uprawiane odmiany jabłek, takie jak:
Idared, Ligol, Jonagold, Champion, Mutsu, Gala, Muna
W gospodarstwie na całej powierzchni upraw sadowniczych prowadzony jest system nawadniający.
Celem demonstracji było pokazanie skuteczności zwalczania mszycy jabłoniowej (Aphis pomi) oraz mszycy jabłoniowo-babkowej (Dysaphis plantaginea) preparatami ekologicznymi.
Do zwalczania mszyc w sadzie zostały zastosowane preparaty:
- olej parafinowy
- NeemAzal
Mszyca jabłoniowa to gatunek holocykliczny i jednodomowy, wektor chorób wirusowych. W Polsce gatunek ten występuje w większości sadów jabłoniowych i wykazuje wysoką szkodliwość przez cały sezon wegetacyjny. Próg zagrożenia dla tego gatunku wynosi 15 pędów z koloniami tego gatunku w próbie 150 pędów.
Mszyca jabłoniowo-babkowa to gatunek holocykliczny i różnodomny i podobnie jak w przypadku mszycy jabłoniowej jest wektorem chorób wirusowych. Gatunek ten żeruje na liściach, rozetach kwiatowych i zawiązkach owoców. W ciepłe i wilgotne lata, sprzyjające rozwojowi tej mszycy, może ona spowodować znaczne uszkodzenia owoców, liści i pędów, które zwijają się, przedwcześnie żółkną i opadają. Najgroźniejszym efektem żerowania tego szkodnika jest znaczny wpływ na średnicę i masę owocu, przejawiający się znaczną jego deformacją i brakiem wzrostu. Próg zagrożenia dla mszycy jabłoniowo-babkowej jest obecność 2 larw w próbie 100 rozet lub 1 drzewo z koloniami w próbie 50 drzew.
Temat demonstracji: SADY
Temat szczegółowy: "Dobre praktyki i innowacje w zwalczaniu mszyc występujących na jabłoni”
Wariant 4.3 Zastosowanie ustalonego programu opartego na biologicznych środkach dozwolonych do zwalczania mszyc w sadach ekologicznych (dobór środków indywidualnie do warunków sadu) oraz pułapek wabiących mrówki.
Terminy wizyt:
I GRUPA: 08.05.2024r. oraz 12.07.2024r.
II GRUPA: 09.05.2024r. oraz 12.07.2024r.
opiekunem naukowy demonstracji jest dr Wojciech Piotrowski, pracownik INSTYTUTU OGRODNICTWA, PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY, 96 – 100 SKIERNIEWICE, ul. KONTYTUCJI 3 MAJA 1/3
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywne uczestnictwo w szkoleniach praktycznych.