wmodr.pl

Kurczęta rzeźne w gospodarstwie ekologicznym

W miejscowości Rososz, gm. Wąsewo pow. Ostrów Mazowiecka w województwie mazowieckim odbyła się demonstracja z zakresu dobrych praktyk w żywieniu kurcząt rzeźnych.

Rocznie w gospodarstwie chowanych jest 15-20 tys. kurcząt, 5 tys. indyków, 200 szt. kaczek oraz 200 szt. gęsi. Ptactwo jest ubijane na miejscu. Gospodarstwo posiada własną ubojnię. 

Żywienie kurcząt w gospodarstwie Pana Mariusza Farat odbywa się w oparciu o pasze własne jak i gotowe mieszanki z zakupu. Drób karmiony jest również paszami objętościowymi.

Celem demonstracji było zapoznanie uczestników z możliwościami zarządzania żywieniem w ekologicznym chowie kurcząt rzeźnych z wykorzystaniem krajowych materiałów paszowych, w tym
surowców zielarskich i oleistych.

Dobre efekty w zakresie optymalizacji wyników produkcyjnych oraz jakości mięsa uzyskuje się przy wprowadzeniu do żywienia takich ziół, jak:

  • tymianek (Thymus vulgaris),
  • rozmaryn (Salvia rosmarinus),
  • lebiodka pospolita (Origanum vulgare),
  • jeżówka purpurowa (Echinacea angustifolia).

Stosowanie ziół w żywieniu kurcząt rzeźnych oprócz efektów prozdrowotnych pozwala uzyskać mięso o korzystnych cechach, jak: barwa, wygląd, smak, wartość odżywcza i dietetyczna pożądane przez producenta-hodowcę i konsumenta. W ekologicznym żywieniu kurcząt rzeźnych należy zwrócić uwagę na nasiona lnu oraz olej lniany. Nasiona lnu zawierają związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne (m.in. askorbinowy), enzymy, sole mineralne (m.in. magnezu, cynku, żelaza). Natomiast olej lniany charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego, linolowego), i relatywnie niską ilością kwasów nasyconych oraz zawiera fitosterole i witaminę E. Obecne w nasionach śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy ptaków, zmniejszając odczyny zapalne. Olej lniany obniża poziom lipidów, niekorzystnej frakcji cholesterolu oraz cukru we krwi kurcząt, a w efekcie wpływa korzystnie na wartość dietetyczną mięsa poprzez korzystną modyfikację jakości tłuszczu w mięśniach piersiowych i udowych.

Temat demonstracji: Kurczęta rzeźne

Temat szczegółowy: "Nowoczesne zarządzanie żywieniem w ekologicznym chowie kurcząt rzeźnych z wykorzystaniem materiałów paszowych”

Terminy wizyt: 17.05.2024r. oraz 10.07.2024r.

opiekunem naukowy demonstracji jest prof. dr hab. Bożena Kiczorowska, pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Instytut Żywienia Zwierząt i Bromatologii, Zakład Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywne uczestnictwo w szkoleniach praktycznych.

 

Źródło: opracowanie własne, Instrukcja opracowana przez Panią prof. dr hab. Bożenę Kiczorowską oraz dr hab. Wiolettę Samolińską
Opracowanie: Małgorzata Razminas