W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w dniach 06.06.2023 r. i 20.09.2023 r. odbyły się wizyty demonstracyjne rolników z powiatów nidzickiego i szczycieńskiego w temacie szczegółowym: „Agrotechnika żyta w gospodarstwie ekologicznym”.
Demonstracje zostały przeprowadzone w gospodarstwie ekologicznym prowadzonym przez Pana Kamila Dziadkiewicza (Sętal 28, 11-001 Dywity, powiat olsztyński, gmina Dywity, woj. warmińsko- mazurskie). Gospodarstwo prowadzone jest przez Pana Kamila od 20 lat. Funkcjonuje ono na powierzchni 12,2 ha oraz jest ukierunkowane na produkcję roślinną, głównie na zboża i rośliny bobowate. Uprawy prowadzone są na glebach średnich, częściowo ciężkich, klasy bonitacji 4. Uzyskiwane plony: mieszanka zbożowa jara 30dt/ha, żyto jare 25dt/ha, owies 20dt/ha. Produkcja opiera się na zasadach rolnictwa ekologicznego, bez stosowania środków ochrony roślin i nawożenia mineralnego.
Temat demonstracji: „Agrotechnika żyta w gospodarstwie ekologicznym ”
Wariant 1. Wpływ przedplonu na plonowanie żyta
Powierzchnia obiektu wynosi 12,20 ha.
Do demonstracji przeznaczono materiał siewny żyta jarego odmiany Bojko. Nasiona pochodziły z certyfikowanej plantacji prowadzonej wg zasad rolnictwa ekologicznego.
Efekty prowadzenia demonstracji:
- Ocena wpływu nawożenia organicznego, w postaci przyoranie resztek pożniwnych, na rozwój i plonowanie żyta jarego.
- Wpływ przedplonu na plonowanie żyta.
- Znaczenie żyta jarego dla gospodarstwa rolnego jako dodatkowa alternatywa dla innych zbóż.
- Wpływ żyta na regulację zachwaszczenia pola.
- Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce m. in. uzyskany efekt plonotwórczy, odporność na choroby.
Podczas wizyt w gospodarstwie został przeprowadzony wykład przez Pana dr hab. Krzysztofa Jończyk na temat: „Agrotechnika żyta w gospodarstwie ekologicznym”. Właściciel zaprezentował swoje gospodarstwo oraz przedstawił założenia oraz cele jakie sukcesywnie realizuje. Uczestnicy mieli możliwość oceny wpływu nawożenia organicznego, w postaci przyoranie resztek pożniwnych, na rozwój i plonowanie żyta jarego, zapoznania się z budynkami inwentarskimi ich strukturą oraz wyposażeniem.