wmodr.pl

Podsumowanie demonstracji z uprawy roślin jagodowych – malina w powiecie bartoszyckim

W ramach realizacji operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” na terenie całego kraju zostały założone obiekty demonstracyjne z różnych grup tematycznych, łączące innowacyjne praktyki z transferem wiedzy. W obiektach tych prowadzone są praktyczne szkolenia dla ostatecznego odbiorcy, w formie wizyt w obiekcie demonstracyjnym, tzw. demonstracje. Jedna z takich demonstracji odbyła się w gospodarstwie Pana Tomasza Mazurek (Spytajny 26, 11-200 Bartoszyce, gmina Bartoszyce, powiat bartoszycki, woj. warmińsko- mazurskie).

Pan Tomasz prowadzi 12 hektarowe specjalizujące się w ekologicznej produkcji roślinnej – uprawa malin oraz uprawa zbóż. Głównym kierunkiem produkcji rolniczej jest produkcja roślinna która opiera się głównie na produkcji maliny na powierzchni 5,5 ha. Na pozostałej powierzchni uprawiane są zboża oraz gorczyca. Budynki znajdujące się w gospodarstwie to chłodnia do przechowywania malin, magazyn, garaż na maszyny obora i stodoła. Rolnik posiada sprzęt do innowacyjnego procesu liofilizacji malin.

Obiekt założono na 0,5 ha polu maliny prowadzonej w systemie rolnictwa ekologicznego.

Rolnicy z kętrzyńskiego i lidzbarskiego wizytowali gospodarstwo dwukrotnie w terminach:

- I wizyty: 03-04.07.2023 r.,

- II wizyty: 18-19.09.2023 r.  

Podczas wizyt w gospodarstwie uczestnicy dowiedzieli się jak został założony obiekt demonstracyjny, jakie zabiegi i działania będą konieczne do uzyskania pożądanych rezultatów. Ponadto, zapoznali się z innowacyjną metodą w uprawie maliny jaką jest „Wprowadzenie ściółek okrywowych w międzyrzędzia lub rzędy upraw roślin jagodowych”.

Innowacyjność metody polegała na wprowadzeniu w rzędy malin folii biodegradowalnej i ściółki organicznej- słomy. Celem działań było ograniczenie wzrostu chwastów i zredukowanie częstotliwości upraw przesuszających glebę, zyskanie alternatywnego źródła azotu oraz poprawa żyzności i struktury gleby.

Opiekunem naukowym podczas demonstracji była dr Małgorzata Tartanus, INSTYTUT OGRODNICTWA PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY

Źródło: własne
Opracowanie: Monika Szóstek