W dniu 2 sierpnia 2023 r. grupa uczestników z województwa warmińsko-mazurskiego po raz kolejny wizytowała ekologiczne gospodarstwo Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ostoja Natury, położonego w miejscowości Tomaszyn, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie.
W gospodarstwie założone zostały 3 Obiekty Demonstracyjne, w tematach: ziemianki, warzywa – marchew, jak również zboża w szczegółowym temacie - „Agrotechnika owsa w gospodarstwie ekologicznym”.
Uczestnicy podczas I i II wizyty (demonstracji) mieli możliwość poznania i porównania dwóch odmian owsa jarego. Odmiana HUZAR to nowa odmiana przydatna szczególnie do mieszanek zbożowych. Charakteryzuje się wysokim i stabilnym poziomem plonowania, dobrze toleruje zakwaszenie gleby i okresowe niedobory wilgoci, dlatego zalecany jest do uprawy na najsłabszych stanowiskach! Huzar odznacza się bardzo dobrą zdrowotnością, co czyni go szczególnie przydatnym w uprawie średnio intensywnej i ekologicznej. Drugą odmianą jest BINGO, która jest zaliczana do najplenniejszych w kraju. Jedną z cech wyróżniających ten owies jest wysoka odporność na wyleganie a wymagania glebowe odmiany są niskie. Odmianę owsa BINGO charakteryzuje wysoka tolerancja na zakwaszenie oraz wysoka przydatność do uprawy w mieszankach zbożowych.
W trakcie lustracji poletka demonstracyjnego dokonana została analiza cech oraz pomiary polowe w tym m.in.
- obsada roślin na powierzchni 1m2;
- ocena stanu łanu w fazie dojrzałości:
- odmiana BINGO na poziomie dobry i dość dobry
- odmiana HUZAR na poziomie dość dobry i średni; - świeża masa części nadziemnych:
- odmiana BINGO na poziomie 657 g/m2
- odmiana HUZAR na poziomie 425 g/m2; - ocena zachwaszczenia:
- odmiana BINGO cechowała się zachwaszczeniem na poziomie 45% z dominacją włośnicy, sporka i maruny bezwonnej
- odmiana HUZAR cechowała się nieznacznie większym odsetkiem zachwaszczenia 55% w tym dominacją sporka, włośnicy i ostrożenia; - dla obu odmian nie stwierdzono znacznego porażenia chorobami, na dolnych liściach zauważono symptomy helmintosporiozy;
- nie stwierdzono obecności szkodników.
Demonstracja miała na celu doskonalenie agrotechniki uprawy owsa w gospodarstwach ekologicznych. Założenia dotyczące niniejszej demonstracji umożliwiły pokazanie oddziaływania wybranych elementów agrotechniki oraz całych technologii uprawy owsa i ich znaczenia w warunkach produkcji ekologicznej.
Uczestnikom demonstracji zaprezentowane została wielowariantowość uprawy mająca na celu porównanie różnych technologii intensywnej uprawy owsa w systemie ekologicznym. Uzyskane wyniki demonstracji są wypadkową wielu czynników m.in. typ gleby i rodzaj przedplonu, terminu i sposobu siewu, poziomu nawożenia, zróżnicowania poziomu ochrony, odmian owsa oraz technologii uprawy.
Opiekę naukową nad demonstracjami sprawowała dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk, prof. IUNG-PIB
Dla uczestników był to czas dobrych praktyk, wymiany swoich doświadczeń i rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji.
Serdecznie GRATULUJEMY ukończenia praktycznych szkoleń oraz uzyskanego zaświadczenia.