Woda nie jest jedynie produktem handlowym, lecz także wspólnym dobrem i ograniczonym zasobem, który należy chronić i wykorzystywać w zrównoważony sposób, zarówno pod względem jakości, jak i ilości. Zasoby wodne znajdują się jednak pod dużą presją w związku z zapotrzebowaniem na wodę w wielu różnych sektorach, w tym również w sektorze rolnym. Świadomość w tym zakresie pozwala zrozumieć konieczność podejmowania środków zapobiegających zanieszczyszczeniu wód bądź ograniczających zanieczyszczenie, szczególnie w odniesieniu do azatonaów pochodzenia rolniczego. Jak wynika ze sprawozdaniaania Dyrektywy azotanowej, to właśnie azotany powodują nadmierne zanieczyszczenie wód i pozostają ważnym problemem w wielu częściach UE. Dlatego też niezwykle istotne jest zrównoważone wykorzystywanie wody i stosowanie kodeksu dobrej praktyki rolniczej w celu zapewnienia dobrego stanu środowiska wszystkich zasobów wodnych.
Osoby zainteresowane odtwarzaniem, ochroną i wzbogacaniem ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem w celu poprawy gospodarki wodnej zapraszamy na bezpłatne jednodniowe szkolenia pn. OBOWIĄZKI ROLNIKA W ŚWIETLE USTAWY PRAWO WODNE
AKTUALNY HARMONOGRAM SZKOLEŃ
Szkolenia realizowane są w ramach operacji współfinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” poddziałania 1.1 „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie w ramach Działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” poddziałanie 1.1 „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 realizuje operację pn. „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Szkolenia będą realizowane na terenie wszystkich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Osoby chętne do wzięcia udziału w szkoleniu mogą kontaktować się w sprawie szczegółowych informacji z właściwymi Powiatowymi Zespołami Doradztwa Rolniczego.
Zakres tematyczny:
- Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne – jej znaczenie dla rolnictwa. Korzystanie z wód, usługi wodne, własność wód oraz obowiązki ich właścicieli. Zasady wykonywania i utrzymywania urządzeń melioracji wodnych oraz funkcjonowania spółek wodnych i związków wałowych. Zgody wodnoprawne dla rolnictwa.
- Zarządzanie wodami, w tym zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz przeciwdziałanie skutkom suszy. Zasady ochrony wód, w tym rolnicze wykorzystanie ścieków oraz zakaz gromadzenia odchodów zwierzęcych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Kontrola gospodarowania wodami. Instrumenty ekonomiczne w gospodarowaniu wodami – system opłat.
- Zabiegi agrotechniczne oraz zabiegi kształtowania krajobrazu sprzyjające zatrzymywaniu wody a tym samym przeciwdziałające skutkom suszy.
- Ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych: Działania obowiązkowe – Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, w tym:
✓ sposoby i warunki rolniczego wykorzystania nawozów azotowych,
✓ terminy, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów,
✓ warunki przechowywania odchodów zwierzęcych, w tym powierzchnie i pojemności urządzeń do ich przechowywania,
✓ zasady planowania prawidłowego nawożenia azotem,
✓ dokumentowanie,
✓ kontrola i opłaty,
✓ finansowanie przedsięwzięć mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Działania dobrowolne – zbiór zasad dobrej praktyki rolniczej.
Koordynacja operacji:
Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
mgr inż. Urszula Anculewicz
tel. 89/ 526 44 39 wew. 60; tel. kom. 697 632 088; e-mail: u.anculewicz@w-modr.pl
mgr Monika Szóstek
tel. 89/ 526 44 39, wew. 54; tel. kom. 723 991 250; e-mail: m.szostek@w-modr.pl